We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Alphan Telek yazdı: İktidar neden Canan Kaftancıoğlu’nu hedef alıyor?

11 23 1
15.05.2022

Yargıtay, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile ilgili alt mahkemelerde alınan kararları onadı. Bu ilk bakışta Kaftancıoğlu’nun geçmişte attığı tweetler yüzünden hapse girmesi anlamını taşıyor. Ancak Kaftancıoğlu kararı bundan çok daha fazlasını gösteriyor. Görüntüde kalmamak lazım. Görüntü ile öz aynı olsaydı bilime gerek kalmazdı derler. O yüzden görüntünün arkasına bakalım.

Canan Kaftancıoğlu yıllardır iktidarın, iktidar medyasının ve trollerinin hedefindeki isimlerden biri. CHP’nin kilit konumundaki aktörlerinden biri. Dahası Kaftancıoğlu’nun temsil ettikleri de çok önemli. Siyasette semboller ister istemez büyük bir öneme sahip. Çünkü semboller ya ayrıştırır ya da birleştirir. Türkiye’de iktidar varlığını çoğunlukla kutuplaştırmaya borçlu olduğundan dolayı ayrıştırıcı sembolleri kullanıyor. Hepimizin şaşırdığı açıklamaları, isimlendirmeleri belirli günlerde, belirli mekanlarda, belirli biçimlerde, belirli söylemlerle yapıyor oluşları bundan.

Peki Canan Kaftancıoğlu neyi temsil ediyor? Neyi sembolize ediyor ki iktidar anti-Kaftancıoğlu bir pozisyonda yıllarca hem ısrarlı bir şekilde diretti hem de bunu hapis kararı ile sonlandırdı?

Türkiye’de siyasetin kuruluşu ve üretimi şu an için tamamıyla kimlikçi ve çıkarcı........

© Medyascope


Get it on Google Play