We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Beyoğlu Yazmak›

1 0 0
19.09.2021

Uzun bir aradan sonra yine beraberiz. Ben bu hafta sizlere geçmiş tarihten günümüze Beyoğlu ve değişimlerini anlatacağım.

Önce geçmiş Beyoğlu’na şöyle bir bakalım.

Galata surlarının dışında kalan üzüm bağları ve meyve bahçeleri olan pera bölgesi ancak 18. Yüzyılın ikinci yarısında yapılaşmaya başlar.

Kısa sürede Osmanlı’nın batılılaşan başkenti gibidir. Yoğunlukla kiliseler, elçilikler, tiyatro, Cafe ve dükkanların olduğu pera neoklasik yapıların olduğu dünyanın en güzel şehirlerinden biridir.

Beyoğlu yabancı nüfusun fazlalığı ve batılılaşma arzusuyla 1856 yılında belediyeleşme organizasyonları ile altıncı daire-i Belediye’nin yapımına başlanır, yapımı ise1883 yılında tamamlanır.

Galata ve Karaköy’ü birbirine bağlayan tünel ise 1875 yılında kullanıma açılır. Pera üzerinde yapılan ilk kilise ise Sent Antuan Kilisesi ise 1912 yılında ibadete açılır. 18 yüzyılın sonları ve 19. Yüzyılın ilk çeyreğinde Avrupa (Aynalı) pasaj, Çiçek pasajı, Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi, su dağıtım yapılarının olduğu meydan ise taksim meydanı adını alır.

Gezi parkı ise 1930 yılında Fransız mimar Henri Prost tarafından buradaki kışla........

© Medyafaresi


Get it on Google Play