We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yalancı, Yargı, Evlilik...›

2 0 41
25.09.2021

Yaz günleri romantik komedi tadında uçup gitti ve biz yeni sezonun hareketliliği içinde bulduk yine kendimizi. Ekranlar iddialı dizi yarışına girişirken hangi yeninin daha başarılı olacağının merakı da başladı haliyle. Henüz tüm yapımlar izleyiciyle buluşmadığı için bu konuda yorum yapmak hata olur. Lakin sezonun yeni tutkusunun, hukuki mücadeleyle gizemi buluşturan ve kadından yana tavır takınan içerikler olduğu kesin.

Malumunuz ara ara belli konulara yoğunlaşmak, iş yapan temaları kabak tadı verdirene kadar evire çevire işlemek dizi sektörünün bariz alışkanlıklarından. Nasıl ki, geçmişin öyküsünü işlerken günümüze yönelik mesajcılığı aralara sıkıştırarak algı misyonunu layıkıyla yerine getiren tarih dizileri kaç sezondur tam gaz devam ediyor. Geçtiğimiz sezonun modasıysa psikiyatrik vakalarla izleyicinin psikolojisine dokunup reyting toplama üzerineydi ki, aşk üçgenlerinin klişe karakterlerinden bunalanlar sayesinde, bu yolda ilerleyenlerin hedefi tutturması çok kolay oldu. Nitekim yeni sezonlarıyla da ilgi toplamaktalar.

Özgün hikayeler üretmek yerine başkalarının hayal dünyasından doğan başarılı yapımları uyarlama mantığına dört elle sarılan… Ve dahi İngiliz dizilerini gözüne kestirenler, şimdilerde kadın erkek ilişkilerine odaklanarak buralardan gelişen suçları-ihanetleri, taciz-cinayet gizemiyle harmanlayan senaryolara dadandılar. Halihazırda bu tutkuyu yansıtan üç yeni yapım izleyiciyle buluşturuldu. Biz de sezonun yeni tutkusunu masaya yatırıp eldeki mevcutlar doğrultusunda hangisinin daha başarılı performans sunduğuna kısaca değinelim dedik.


‘EVLİLİK HAKKINDA HER ŞEY’DE BİR ŞEYLER EKSİK…

‘Son Yaz’ın çehresini yargıyla soslanmış gizemli intikamcılık yönüne çevirerek elini güçlendirdiği sezona giriş yapan FOX, elindeki dizi çeşnisiyle oldukça gayretli görünmekte. Nasıl ki, rekabette hızlı olma avantajını kullanan kanal, ‘Uzak Şehrin Masalı’nın ardından ‘Evlilik Hakkında Her Şey’i de soktu devreye. Peki, iddialı dizi istenen verimliliği sağlayan performans sergileyebildi mi?

Bu noktada öncelikli saptamamız, ‘Evlilik Hakkında Her Şey’de ihanet yargısının hüküm sürdüğü ve dolayısıyla sezonun yeni tutkusu olan ‘yargı-gizem’ sürecine evlilik-ihanet-boşanma üçgeninden bakan bir içerik sunduğu yönünde olacak. Bu da demek oluyor ki, senaryonun önü açık ve izleyiciye çok şey sunabilir. Ayrıca dizinin bir uyarlama olduğunu ve orijinalinin beğeni topladığını da hesaba katarsak, rakipleri karşısında güçlü bir konumda gibi duruyor.

Gel gör ki, tüm bu detaylar gerçekle tam bağdaşmadı. Gelişime ve çok yönlülüğe fazlasıyla müsait olan dizinin içerik yansıması maalesef işin uyarlandığı ‘The Split’ kadar sert-çarpıcı olamadı. İlk bölüm itibariyle hissedilen yüzeyselliğin ötesinde sahnelere bariz bir soğukluk hakimdi. Yanı sıra gerek olayın yargı kanadında gerekse karakterler arasındaki etkileşimde izleyiciye duygu aktarımı sıkıntısı mevcuttu. Yani zaman zaman gereksiz abartılar da barındıran kurgu, ne eşler arasındaki ihanetin yıkıcılığını ne de Azra’nın ‘Boşanma siz uyanıkken yapılan açık kalp ameliyatına benzer’ saptamasındaki ayrılık sancısının büyüklüğünü hissettirmekten oldukça uzaktı.

KISACASI; Orijinalinin gücünden yeterince faydalanmayan… Boşanma yolundaki evliliklerde kadın mağduriyetine yönelik mesajcılığa soyunurken yargı olayına........

© Medyafaresi


Get it on Google Play