We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Suriye Çelişkileri

31 34 368
15.12.2018

Jeffrey, DAEŞ ile mücadele amacıyla Suriye’de PKK’nın bir kolu tarafından yönetilen bir ordu kurmakta olduklarını, Türkiye’nin bu konuda her gün kendilerine ağır sözler ettiğini, buna mukabil, oluşturulan o gücü destekleyen ABD uçaklarının büyük kısmının Türkiye’deki üslerden havalandığını ve Erdoğan’ın buna her gün izin verdiğini söyledi.

Suriye’deki gelişmeler değerlendirilirken sadece görüntüye yeni giren gelişmeye bakılıyor, büyük resim gözden kaçırılıyor.

Büyük resim, baştan itibaren Türkiye’nin uzun erimli çıkarları ile taban tabana zıt ve çelişkili politikaların bizi sürekli yeni maceralara zorlamakta olduğudur. Cerablus’da, Afrin’de öyle oldu. Şimdi Fırat’ın doğusu konuşuluyor.

Büyük resmin sürekli göz önünde bulundurulması, hatırlatılması ve sorumlulara işaret edilmesi gerekir, gerekiyor.

Fırat’ın doğusunda ne olmuştu, hatırlayalım. Türkiye, sınırını elek haline getirip dünyanın bütün katil cihatçılarını Beşar Esad’ın üstüne salınca, Esad da Fırat’ın doğusunu Kürtlere bırakıp kuvvetlerini başka bölgelere çekmişti. O zamandan itibaren PKK yönetimindeki PYD/YPG Fırat’ın doğusunda giderek genişlettikleri bir bölgede adı konulmamış bir otonomi tesis ettiler. Üstelik Ayn Al Arab’daki (Kobani) DAEŞ unsurlarının def edilip bölgenin PYD/YPG’nin kontrolüne bırakılması için Türkiye’nin Barzani peşmergelerinin topraklarımız üzerinden Suriye’ye girmesine izin verdiği unutuluyor.

Türkiye şimdi, kurulmasına destek verdiği o “terör bölgesinin” temizleneceğinden söz ediyor. Sayın Cumhurbaşkanının sözlerinden, tıpkı Cerablus ve Afrin’de........

© Medya Siyaset