We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ABD’nin Kürdistan Projesi Tıkır Tıkır Çalışıyor

215 25 1113
12.01.2019

Bütün bu afra tafraya karşın, gerçeğin başka olduğu Cumhurbaşkanı’nın 8 Ocak günü New York Times’a yazdığı makaledeki ifadelerinde gizli.

Cumhurbaşkanı, Suriye’nin geleceğinin nasıl şekillendirilmesini istediğini aynen şöyle anlatıyor:

“Birinci adım, Suriye toplumunun bütün parçalarından bir istikrar gücü oluşturmaktır. Sadece çeşitli bir yapı bütün Suriye vatandaşlarına hizmet edebilir ve ülkenin çeşitli bölgelerine kanun ve düzen getirebilir. Bu bağlamda, Suriye kürtleri ile anlaşmazlık içinde olmadığımıza işaret etmek isterim……

“Savaş koşullarında, birçok genç Suriyelinin PKK’nın kolu olan PYD/YPG’ye katılmaktan başka seçenekleri yoktu.. İnsan Hakları Gözleme merkezine göre YPG çocukları saflarına katarak uluslararası hukuku ihlal etmiştir.

“ABD’nin çekilmesinden sonra, (YPG’nin kaçırdığı) çocukları aileleri ile yeniden birleştirmek ve terörle ilişkisi olmayan savaşçıları kurulacak istikrar gücüne katmak için yoğun bir güvenlik taramasını işlemini tamamlayacağız.

“Diğer bir öncelik, bütün topluluklar için uygun temsil koşullarının güvence altına alınması olacaktır. Türkiye’nin gözetimi altında, YPG’nin veya sözde İslam Devleti’nin kontrolü altındaki topraklar halk tarafından seçilmiş konseyler tarafından yönetilecektir. Terör grupları ile ilintili olmayan bireyler kendi topluluklarını yerel hükümetlerde temsil edebileceklerdir.

“Kuzey Suriye’nin ağırlıklı olarak Kürt olan bölgelerindeki yerel konseyler geniş ölçüde Kürt toplumunun temsilcilerinden oluşacak; ancak, bu yapılırken, diğer bütün grupların adil siyasal temsili de güvence altına alınacaktır.........

© Medya Siyaset