We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yaşamak Umrumdadır

3 0 0
26.02.2021

Ameliyat masasından kalkmama ihtimalin dahi olsa güleceksin anlatılan bir Bektaşi fıkrasına demiş Nazım. Ciddiye alacaksın yaşamı. İşin gücün yaşamak olacak.

Varolduğumuz dönemin handikaplarından birisi de intihar güzellemeleri. Resimlerimizde, şiirlerimizde kısacası hayatımızın her anında karşılaşıyoruz bu intihar övünçleriyle. İntihar; yani hayatına kendi isteğiyle son verme güzellemesi edebiyatımıza özellikle 80'li yıllardan sonra, arabesk müziğin yaşantımızı esir almasıyla beraber girdi. Bu dönemden günümüze kadar sirayet eden bu düşünce ne yazık ki sosyal medyanın aktifleşmesiyle katlandı. Geçenlerde yazmıştım, sosyal medyada paylaşılan sahte şiirlerle iyice içinden çıkılamaz bir hal alan bu düşünce; bohemliği, uyuşturucuyu, bağımlılığı ve intiharı normalleştirmekte hatta övmekte. Birkaç yıl önce; bir sosyal medya mecrasında canlı olarak intiharını yayınlayan birine şahit olduk. Yaşayacak daha güzel şeylerin kalmadığından. Zor bir karar verdiğinden bahsediyordu. Altında yorumları okudukça irkildiğimi hatta korktuğumu hissettim. Vicdanlı, zeki insanlar için bu dünyanın bir cehennem olduğunu, ölmenin en iyi seçenek olduğunu tartışıyorlardı.

Elbette yaşamına son vermek bir insanın alacağı en zor karardır. Fakat, yaşamak; ölümü seçmekten daha erdemli ve meşakkatli bir seçenektir. Mücadele edebilmek, yel değirmenlerine karşı da olsa ümidini kaybetmeden direnmektir insanoğluna yakışan. Bizi diğer canlılardan ayıran yegane özellik bulunduğumuz ortamları güzelleştirebilmektir. Daha sıkı sarılmak sevdiklerimize, daha hızlı koşmak ve yorulduğumuzda bir bardak suyu dikebilmektir kafamızdan aşağı yaşamak. Hep Ruhi Bey'in nasıl olduğunu merak etmek, ıslak çimleri çıplak ayaklarımızın altında hissetmek, tutkulu bir öpücük kondurabilmektir sevgilimizin dudaklarına yaşamak. Bunun için mücadele etmektir. Ben pes ettim, deyip havlu atmak ise nefes alan hiçbir canlının tercih etmemesi gereken bir düşüncedir.

Yaşamanın temelinde yatan duygu ise mücadeledir. Ancak, mücadele edecek bir davası olanlar yaşamanın zor ama bir o kadar da tutkulu bir duygu........

© Medikritik


Get it on Google Play