We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Soğan suyu

5 0 0
19.02.2021

Küçük İskender katıldığı bir televizyon programında tıp fakültesini altıncı sınıfta neden bıraktığını nedenleriyle beraber anlatmıştı yıllar önce. Kendine göre birçok haklı sebebi olan Küçük İskender'in fakülteyi bırakması değil, kurmuş olduğu şu cümle dikkatimi çekmişti benim: “Ben tıp fakültesinde insanı öğrendim. Var olmayı ve ölümü anladım. Şiire ne kadar çok faydası varmış bunların. Bence şair olmak isteyen herkes edebiyat fakültesinden önce tıp fakültesine girmeli.” Yine Küçük İskender, İdefix'in düzenlemiş olduğu okur buluşmasında şiir yazmak için anatomi bilmenin şart olduğunu söylemişti.

Nazım Hikmet bir şiirine “Angina Pektoris” adını verirken, şiirlerinin içinde “arteryo skleroz”, “siyatik” gibi tıbbi terimler kullanmıştır. Birçok şiirinde de anatomiyi kullanan geçtiğimiz asrın en büyük şairi, kendinden 50 yıl sonra söylenmiş olan tıbbiyeli bir şairin sözlerini önceden doğrulamıştır. Salt şiir yazmak için değil; cümle kurabilmek, kendini ifade edebilmek için bile zerre kadar da olsa tıbbi bilgiye sahip olman gerektiğine inananlardanım ben. Kalp isimli organı anlatırken sol yanım dememiz bile tıp biliminin bir öğretisidir bize.

Şiir yazmaktan resim yapabilmeye, kendini ifade etmekten duygularını anlatmaya kadar her olguya faydası olan tıp biliminin faydası olmadığı tek şey, insan sağlığı herhalde.........

© Medikritik


Get it on Google Play