We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

MHRS: Sanal kuyruk

6 0 4
21.09.2021

Merkezi Hekim Randevu Sistemi kısaca ’MHRS’ 2010 yılında pilot uygulama olarak başladı. 2012 yılında yurt genelinde kullanıma geçildi. MHRS’nin en önemli amacı; hastaların muayene öncesi bekleme süresini ve poliklinik önündeki hasta kalabalığını azaltmaktır. Diğer hedefleri de; hastanelerde kaynak kullanım ve dağıtımının ölçülmesi suretiyle sağlık hizmetleri kalitesinin artırılması ve hekim iş gücünü etkin kullanılabilmesidir.

Peki geçtiğimiz 10 yılda MHRS bu amaçlarına ulaşabildi mi?

90’lı ve 2000’li yıllarda hastanelerde oluşan kuyruklar, muayene olabilmek için sabah erkenden hastaneye gelen hastalar herkesçe bilinmektedir. Bu sorunun çözümü için teknolojideki gelişmelerden de faydalanılarak MHRS geliştirildi. Bir nebzede olsa hastalar randevu günü ve saatini belirleye bildikleri için poliklinik önündeki bekleme süresi ve bekleyen hasta sayısı azaldı. Sonrasında özellikle sistemin yaygınlaşması ile birlikte hekim randevuları doldu ve uzun süre randevu alamayan hastalar sorunu başladı. Önceden poliklinik önlerinde oluşan kuyruk, artık MHRS randevusu alma portallarında oluşmaya başladı; yani hasta kuyruğunun yeri değişti.

Sağlık bakanlığı ve sağlık idarecileri, bu kuyruğu azaltmak için günlük hasta randevu sayısını arttırdılar yani hasta muayene süresini kısalttılar. Dünya sağlık örgütü........

© Medikritik


Get it on Google Play