We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ŞEHİR KİTAPLIĞI: "ANTOLOJİ MARAŞ'LI ŞAİRLER"

1 0 2
02.09.2021

Şair ve gazeteci Şeref Turhan’ın yayınlanan ilk kitabıdır “Antoloji”. 1960 yılının Ocak ayında yayınlanan Antoloji’nin alt başlığında “Maraş’lı Şairler” ifadesi yer alır. Bu ifade kitabın içerisinde üst sıraya taşınırken yapılan ilanlarda “Maraşlı Şairler Antolojisi” denilmektedir ki en uygunu da budur. Küçük boy ve 128 sayfa olan bu eserinde 39 Maraşlı şairin resim, biyografi ve 95 şiirine yer verir Şeref Turhan.

1937’de Maraş’ta doğan Şeref Turhan bugün Maraş’ta var olan şiir, edebiyat ve düşünce ırmağına ilk su verenlerdendir. En yakın dostu ise Nuri Pakdil’dir. Maraş Lisesi’nin yayın organı olan Hamle’de ve Demokrasiye Hizmet’in fikir sanat sayfalarında birliktedirler. Bu birliktelik Maraşlı Şairler Antolojisi’nde de devam eder. Antolojinin hazırlayıcısı Şeref Turhan ise de ilk yazı “Savaş” başlığı ile Nuri Pakdil imzasını taşır. Takdim ya da önsöz mahiyetinde bir yazıdır bu.

“Bu kitabın hikâyesi bir çocuk oyuncağı milyonlarca kalabalığa göre. Bıldır Şeref’le ordu evinde oturmuş konuşuyorduk. Daha çok şiirden konuşuyorduk. Nasıl oldu bilmiyorum, tuttu, bu kitap fikrini atıverdi ortaya” der Nuri Pakdil bu önsözünde.

Sonra devam eder:

“Bu kitaba ‘Şeref’in Parmakları’ adını koyuyorum ben. En hakçası bu olurdu. Kapaktaki ad, yani “Maraş’lı şairler antolojisi” olsa olsa on parmak görüntüsünün utangaçlığına eşitlenmeli diyorum.

Bu kitabın sevindirici bir yönü de şu. Sanat çalışmaları, bu çalışmaların kişioğluna verdiği kıvanç, mutluluk günden güne bütün Türkiye’ye yayılıyor. Anadolu gebedir galiba, ya da bir savaş alanı. Bu ülkede gerçek bir düşünce ortamı, gerçek bir sanat ortamı belirebilsin diye uyku küstü gözümüze. Bu çabaların giderek daha soluklu, daha çoğul, daha olumlu davranışları şartlandıracağını sanıyorum.”

Nuri Pakdil’in de belirteceği gibi kitap üç bölüme ayrılmış. “Başta” Necip Fazıl Kısakürek var. Bir resim ve biyografinin ardından Üstad’ın “Çile” şiiri ve “Anneme Mektup”u yer almış bu bölümde. İkinci bölüm “Karışık” başlığını taşıyor. İbrahim Akkaya, Faruk Aytemiz, Sabri Aytemiz, Kâmil Bozkurt, Yaşar Başer, Ahmet Çıtak, Mehmet Deligönül, Saim Emirmahmutoğlu, Ziya Elgin, Yücel Fidancı, Ali Gözükara, Veysi Kısakürek, Adile Kandeğer, Bahattin Karakoç, Ertuğrul Karakoç, Tuncer Karpuzoğlu, Âşık Mehmet Kiper, Abidin Mümtaz Kısakürek, Muzaffer Kutsal, İbrahim Ödemiş, Kemâlettin........

© Maraş Ana Haber


Get it on Google Play