We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Üslubumuza Zeval Geldi

1 1 1
04.09.2021

Okudukça ve daha çok okudukça daha az yazmaya başladığım ve öyle ki yazmaktan dahi korktuğum bir zamandan geçtim, geçiyorum da. Sebebi çok fazla. Zaten her şey yazılmıştı. Herkes her şey hakkında iyi kötü bir şeyler yazmıştı zaten. Dünya edebiyatının mihenk taşları yerli yerine oturmuştu. Türk edebiyatında da keza öyle... Satranç oyununun bütün ihtimallerinin hesaplanıp daha ötesinin olmadığı gibi kelimeler, düşünceler ve duygularla kurulan oyun ve oyunun erbabı olanlar da ortadayken ben daha fazla ne yazabilirdim ki? Bilmediğim o kadar çok şey varken ve bildiklerimi de zaten herkesin biliyor olması yazma şevkimi kırmıştı. Kırmanın da ötesinde gözümü ve kalemimi korkutmuştu.
Düşüncelerimi yazsam kimin umurunda olacaktı ki? Zaten adından yüzyıllardır söz ettiren fikir ve düşünce babaları vardı. Duygularımı yazsam, her duygunun karşılık bulduğu muhteşem eserler zaten kaleme alınmıştı.“Lambada titreyen alev üşüyor“dizeleri yazılmıştı bir kere.
Şimdi ben Amerika'yı bir daha mı keşfedecektim(!) Sonra! Ama sonra!... Sonra şunu fark ettim. Evet bildiklerin, bilmediklerinin yanında zerre hükmünde. Sen bilmediklerinin arayışına girdiğin bu yolda, tecrübelerini ve bu tecrübelerinin yaşattığı duyguyu yaz o halde, dedim kendime. Bildiklerini de nasıl öğrendin, öğrenirken neler yaşadın ve neler hissettin onu yaz, dedim yine kendime.
Böyle böyle korkularımı bastırmaya çalıştım. Ve en önemlisi de şunu fark ettim; üslup... Evet üslup! Herkes her şeyi bilebilir herkes her şeyi yazmış olabilir ama herkesin üslubu asla bir değildi ki. Peki üslup neydi?
Üslup
1 - Anlatma biçimi, deyiş ya da yapış biçimi.
2 - Bir çağa, bir ülkeye ya da bir........

© Maraş Ana Haber


Get it on Google Play