We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İki Kapak Arası Ölümsüzlük

4 0 0
03.02.2021

Kitap medeniyetlerin esasıdır. Zirâ bulundukları çağda kitaba sahip olup ona hakkıyla sarılanlar, kitaptaki bilgilerin ışığı altında hareket edenler, kitaplardan feyiz alanlar, medeniyetin zirvesine çıkar. Aksi bir durumda ise, kitaptan mahrum olanlar, kitaba gereken değer ve itibarı göstermeyenler, kitaptan ilham almayanlar, cehaletin karanlığında boğulur. Seneca'nın "Kitapsız yaşamak, kör, sağır, dilsiz yaşamaktır." sözünü, Cicero'nun "Kitapsız bir ev, ruhsuz bir vücut demektir." sözüyle bütünleyip özümsemek gerekir; kitabın, insanlık için ne kadar önem arz ettiğinin bir göstergesi olarak. Kör, sağır, dilsiz ve ruhsuz bir varlıktan 'canlı' diye bahsetmek doğru olur mu? Canlı olmayan bir varlığın ölümsüzlüğü söz konusu olur mu?

Bir kitabın kapağını aralamak, başkasının aldığı nefesle kendi kalbine ve beynine oksijen pompalamaktır. Bir kitabın kapağını aralamak, başkasının kalbini ve beynini kullanarak kendi bedeninle yolculuğa çıkmaktır; bazen kendi bedenini bile bırakıp ruhunla keşfe çıkmaktır. Bir kitabın kapağını aralamak, insanlar için en konforlu en masrafsız yolculuktur. Kitap, birbirini hiç tanımayan insanları en özellerinde, birbirlerinde misafir eden, bilmediği yerlerde ayaklarını yormadan gezdiren; insanları, mekanlar, ruhlar ve alemler arasında ışınlayan bir zaman makinesi, müthiş bir teknolojidir.

Kitap en masum suçludur, en güvenilir şahittir, en sadık emanetçidir, en uzun yolculuk ve hiç bitmeyecek olan en kestirme........

© Maraş Ana Haber


Get it on Google Play