We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Saygınlık

1 0 0
01.07.2020

Saygınlığı besleyen bilgilenme, birikim, üretimle erdemler kişiye özgü olmalı; özgüven bu değerlerden güç almalı değil mi? Bu dileğimize aykırılıkları, günlük yaşamda hep gözleriz. Bazen acır, bazen inciniriz bu görüntülerden. Bakarız kimi kişiler, kendilerini irdelemezler, sorgulamazlar. Daha da kötüsü, yaşadıkları toplumun kültünün neresinde olduklarına pek kafa yormazlar. Eksiksizlik, mükemmellikten yana dorukta olduklarına inandırırlar kendilerini.

Onlar kimsenin aklına, iletişimine gereksinim duymazlar. Kapatırlar kendilerini her türlü bilgiye, erdem akışına. Dar dünyalarına sığınıp bağnazlığın açmazlığında kişiliksizliğin, bilgisizliğin tüm olumsuzluklarını yaşadıkları halde bunun bilincine bir türü varamazlar.

Filozof Sokrates, "Ben herkesten akıllıyım, çünkü bilmediğimi biliyorum."derken bilgilenmeye kapılarını sonuna dek açık tutar. İnsan için bilgilenme beşikten mezara kadar süren bir işlevdir. Bu gerçeği anlatamazsınız bunlara. Ne anlamak isterler, ne de anlayabilirler. Beyin işlevlerini kilitlemişler bir kere, kültürleri de kıt olunca geriye ne kalacak

Uygun ortamda kendilerini kanıtlamak, aç benliklerini doyurmak için de ön plâna çıkmak isterler. Öze değil dış görüntüye tutsak ederler kendilerini. Biçimsellikten, yüzeysellikten kurtulamazlar bir türlü. Bilgiçliğe varan kendini bilmezlikleriyle, çoğu kez güç durumda kalırlar da bunun farkına bile varamazlar.

Bunların kusurlarını açık bir dille yüzlerine vurmanın da yararı olmaz. Dar görüşlülük, sabit fikirlilik sezgilerini köreltir. Güç durumda kalınca kabalaşıverirler, hırçınlaşıp saldırganlaşırlar. Düşünceye karşı düşünceleri yok ki uygarca savunabilsinler kendilerini. Kaba güç onların tek savunma aracı oluverir olmadık yerde, zamanda. Düşünce, fikir sohbetleri oldukça sıkar onları. Söyleyecekleri olmayınca sohbetin yönünü çeviriverirler kendi alanlarına. Giyimlerini, takılarını, arabalarını, alış-........

© Maraş Ana Haber