We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İletişim Bozukluğu

1 0 0
25.09.2021

İnsanlar maddi ihtiyaçlarını öyle ya da böyle bir biçimde karşılamaya yatkındırlar. Ama ruhsal gereksinimlerini hep askıya alırlar. Belki de ekonomik koşullar böyle yönlendirir onları. Mutlu, anlamlı bir yaşam için bu yeterli mi, değil. Her türlü olanağa sahip kimi insanlar mutsuz olduklarını saklamazlar, onca varlık içinde olmalarına karşın. Peki, eksik olan ne? Ruhsal doyuma ulaşamamaktan
doğan bir boşluğun, sıkıntının yol açtığı açmazdır bu. Yaşama erincini alıp götürür, çoğu kez gerginliklerimiz.
İnsanın insana olan boşluğunu hiçbir somut değerin doldurması düşünülemez. İnsan düşünen, ilgisi, zevki, acısı, aklı, sevgisi olan bir varlıktır. Maddi yanınca manevi yanı da doyum bekler. Burada iletişimin önemi ortaya çıkar. Ancak iletişim kurmak öylesine kolay mı? Öncelikle kafa, gönül birliğini yakalamak zor iş… Bunu başaramadığımızda bir yanımız boşta kalır.
Günlük yaşamda nice kişilerle karşılaşırız yakın, uzak çevremizde. Kimileyin bunlarla iletişim kurmakta zorlandığımız olur. Bakarsınız hep dinlemede kalır, ilgilenir, anlamış görünürler konuşulanları. Tek söz etmez, tepki vermezler. Oysa ilgilenen, anlayan kişinin katılımda bulunması gerekmez mi? Konuşulan onca ayrıntıdan beğendiği, katıldığı ya da beğenmediği, katılmayacağı bir şey yok mu? Olmaz olur mu? İyi bir dinleyici olmak, iletişim kurma anlamına gelir mi? Bence gelmez. Tek yanlı iletişim doyurmaz kişiyi.
Beki de bu suskunların düşünceleri, sözleri yok ya da bedenleri orada ruhen başka yerde, ilgileriyle uzaktadırlar. Şöyle bir anekdot anlatılır:
Bir baba oğluna bilgi aktarıyor, ona yol gösteriyormuş. Çocuk ilgiyle dinliyor gözüküyormuş. Baba........

© Maraş Ana Haber


Get it on Google Play