We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Pişmanlık Tövbedir

1 0 0
17.08.2021

Tövbe, insanın yaptığı bir hata ve işlediği bir günahtan dolayı pişmanlık duyarak Allah’tan aff ve bağışlanma dilemesidir.

Tövbe, İstiğfardır ,duadır. Hatadan dönme ve iyiliğe yönelmedir. Allah ile aracısız iletişim kurmadır.

Pişmanlık tövbedir. Resulullah bir hadis-i şerifinde; “Nedamet, pişmanlık tövbedir. Buyurmuştur. Yapılan günaha pişmanlık duyulması tövbenin en büyük şartıdır.

Tövbe, İşlenen günahlardan rücu etmektir. O hata ve günahları yapmamaktır. Her insan hata yapabilir. Önemli olan insan hatasını kabul edip yaptığı kötü davranışlarından vaz göçererek iyiliğe yönelmesi ve tövbe etmesidir. Peygamberimiz bu hususta ,” Bütün insanlar hata yapar, önemli olan hatadan tövbe ile vazgeçmektir.” Buyurmuştur.

Bilerek ve bilmeyerek günah işleyen kişi hemen Allah’a yönelip tövbe etmelidir. Yaptığının hata ve günah olduğunu bilip ,bunları terk edip Allah’a sığınmalıdır. Tövbe etmek için özel bir yer ve aracıya ihtiyaç yoktur. Kişi her zaman ve her yerde Allah’a yönelip tövbe edebilir. Yüce Allah sonsuz rahmeti ile insanlara ,hata ve günahlarından dolayı her zaman bağışlama imkanı tanımıştır. Tövbe, kişinin işlediği günahlardan kurtulmak için Allah’ın insanlara tanıdığı bir fırsattır. Kişi bu imkandan yararlanmalı, fırsat bilmeli, ümitsizliğe düşmeden tövbe etmelidir. Yüce Allah bu hususta Kuran-ı Kerimde;

“ Her kim de işlediği zulmün arkasından tövbe edip durumunu düzeltirse kuşkusuz, Allah onun tövbesini kabul eder. Şüphesiz Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”[1] Buyrulmuştur.

Peygamberimiz de hadis-i şerifin de ,”Her insan hata yapabilir. .Hata yapanların en hayırlısı tövbe edenlerdir.” buyurmuşlardır.

İşlenen her günahtan dolayı tövbe etmek vaciptir. Kişi işlediği bütün günahlara tövbe etmelidir. Günah kul ile Allah arasında........

© Maraş Ana Haber


Get it on Google Play