We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Mana Eğitimi

3 0 14
02.09.2021

Eğitimde ahlak ve maneviyat önemlidir. Hayata anlam veren ruh ahlak ve maneviyattır. Toplumda temel istekler genelde ortaktır. Doğruluk, dürüstlük, adalet, hak hukuk, sevgi saygı güzel ahlak bütün bunlar manevi kavramlar ve doğru davranışlardır. Bir toplumun birlik ve beraberliğinde, bozulma ve düzelmesinde manevi eğitimin rolü büyüktür.

Hırsızlık, yalan, iftira taciz, rüşvet ve yalan şahitliği gibi kötü davranışlarda Toplumu düzenini bozan bu davranışlardan uzak durulması gerekir.

Eğitimde temel yanlışlarımız mana eğitimi verilmemesi ve insanların yanlış yöntemlerle yönlendirilmesidir. Matematiğin temel kurallarından biri de “ Yanlış formüllerle doğru sonuca ulaşılmaz.” Eğer bir toplumda yanlışlık varsa, sonuç yanlışsa. Demek ki sonuca götüren sebeplerde yanlıştır. Felsefede sebep sonuç ilişkisi vardır. Sonucu değiştirmek için sebepleri değiştirmek gerekir.

Maneviyattan uzak, materyalist, maddeci eğitim, insanları çıkarcı, menfaatçi bir toplum oluşturmaktadır. Her davranışın sonunda menfaat bekleyen çıkarcı bir toplumdan erdemli bir hareket çıkmaz. Menfaatçi, pragmatist toplumlar, maneviyatı ve ahlakı ikinci plana atmışlardır.

Eğitim sistemimiz materyalist değil milli olmalıdır. Örfümüze, geleneğimize, kimliğimize uymalıdır. Bir toplumu değiştirmenin yolu, o toplumun eğitiminden geçer. Bu amaçla yetiştirilecek yeni nesillere; helal, haram, Allah rızası ve Allah korkusu, af etme ve merhamet ve güzel ahlak gibi güzel davranışlar öğretilmelidir.

Mana eğitiminin kazancı ,helal kazançtır. Helal olan ikinin, haram olan üçten büyük oluşudur.........

© Maraş Ana Haber


Get it on Google Play