We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Meme Kanseri ve Risk Faktörleri

1 0 0
02.09.2021

Kanser, anormal olarak hücrelerde yayılım ve kontrolsüz büyümeye neden olan, kişiyi psikolojik, ekonomik, sosyal ve toplumsal yönleri ile olumsuz etkileyen hastalıklar grubudur. Günümüzde erken tanı ve tedavi yöntemleri sayesinde kanserli hastanın yaşam süresi uzadığından kronik hastalık olarak kabul edilen kanser, sık görülmesi ve ölüme veya özürlülüğe neden olması, çevresel kanser yapıcı etkenlerin günden güne artması gibi nedenlerden dolayı çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biridir. Dünyada her yıl 10 milyondan fazla yeni kanser olgusu ortaya çıkmakta ve 5 milyon insan kanserden ölmektedir.Yirminci yüzyılın ilk yıllarında insanların ölüm sebepleri arasında yedinci sırada yer alırken günümüzde ise kardiyovasküler hastalıklarından sonra ikinci sırada yer almaktadır.

Meme Kanserinin Epidemiyolojisi

Meme kanseri, dünyada kadınlarda görülen her türlü kanserin hemen hemen 0’unu oluşturmaktadır. Kadınlarda en çok görülen kanser türü olup pek çok ülkede kanser ölümlerinin en önemli sebepleri arasında yer alır. 2009 yılında Dünya’da yaklaşık 192.370 meme kanseri hastası belirlenmiş ve meme kanseri nedeniyle 2009’da ortalama 40.170 kadını hayatını kaybetmiştir. Ayrıca Türkiye’de tüm kanser vakalarının $.1’ i meme kanseri vakalarıdır. Erkeklerdeki kanser vakalarının %1’inden azını meme kanseri oluşturmaktadır. 1998’de Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nde 1600 erkek hastada meme kanseri tanısı konmuştur. Türkiye’de 2004-2006 yıllarında toplam 6597 yeni meme kanseri vakası tespit edilmiştir. 2010 verilerinde ise; Türkiye’deki kadınlarda görülen kanser çeşitlerine bakıldığında meme kanserinin ilk sırada olduğu belirmiştir. Her sekiz kadından birinin meme kanseri riski altında olduğu tespit edilmiştir. Meme kanseri görülme oranı ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. 2007 yılında ABD’de 178.480 meme kanseri vakası ve 40.460 meme kanseri sebepli ölüm tespit edilmiştir. Ölüm nedeni olarak akciğer kanserinden sonra ikinci sırada meme kanseri gelmektedir. Böylelikle Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde meme kanseri en fazla tanınan ikinci kanser çeşididir ve kadınlardaki kanser ölümlerinin yaygın bir sebebidir. Hastalığa yakalanma riski, yaşla ilişkilidir ve yaş arttıkça hastalık görülme oranı artar. Meme kanseri sıklığı dünyada her ülkede değişiklik gösterir.

Meme Kanseri Etyolojisi

Meme kanserinin sebebi kesin olarak bilinmemektedir. Etyolojisindeçevresel, genetik faktörler, yaş, diyet, reproduktif yaşam tarzı, vücut ağırlığı, fiziksel aktivite, alkol kullanımı, endojen ve........

© Maraş Ana Haber


Get it on Google Play