We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Modern Müşriklik (Deizim)

1 0 1
02.09.2021

Ateizim ve deizimin bu aralar Türkiye'de isimlerini sıkça duymaktayız. Gençler arasında yaygınlaştığı söylenen deizim gerçekten yayılıyor mu? Yayılıyorsa nedenleri nelerdir? Bu iyi araştırılması gereken bir konudur.

Bize kalırsa gençlik içinde kendilerini deist olarak adlandırmaları halk içinde kendilerine böylelikle farkındalık yaratmak, bu farkındalıkları kullanarak da cesurca biz deistiz demektedirler.

‘Tanrı var ama yeryüzüne gönderdiklerine iman etmiyoruz.’ Bunu, insanların uydurması olarak görmektedirler. Çoğu İslam'dan bihaber yaşamaktadırlar. Neyi kabul edip neyi kabul etmediklerini kendileri de bilmemektedirler. Tutarsız bir şekilde yaşamaktadırlar.

Deizim, ateizimden daha tutarsız basit bir ideolojidir. Ateizim Yaratıcıyı kabul etmezken, deizim yaratıcıyı kabul etmekte ve bunun yanı sıra yaratılanların başı boş bırakılacağına inanmaktadır.

Deizim'in, neresinden tutarsan tut her görüşü çürümektedir ve boş çıkmaktadır. Mesele Deizim'in tartışmak değil Türkiye'de neden yayıldığına bakmak ve suçlunun kim olduğunu görmek lazımdır. Mesele hele hiç; bir yerlerin Deizim'in Türkiye'de yaygınlaşmasını gösterdiği gibi değildir. Onlar suçu geleneksel İslam anlayışına, fıkıha, hadise ve sünnete atmaktadırlar. Onlara göre suçlu bunlardır.

Şunlarında hiç suçu yokmuş gibi sunulmaktadır.

Kelami tartışmalara girmeyen ilhayatçılar.

Tek başına meal bize yeter diyen halk.

Kuran-i İslam'a dönmeliyiz diyen bir garip zümre.

Bir dönem televizyonlarda sıkça tartışılan tavuktan kurban meseleleri.Ve benzeri konuları gündeme getiren kendine alim diyen zevatlar. Bunların onlara göre hiç suçu yoktur.

Bu ülkede evlendirme programlarını kimler yaptı? Bu millete İslam'ın ahlakını değilde yalnızca ahlak yeter sözünü kim benimsettirdi?

Bu şartlarda gençliğin Deist olması o kadarda zor değildir. Asıl mesele koca koca koltuklara liyakatsiz küçük küçük insanları koyan Kuran bize........

© Maraş Ana Haber


Get it on Google Play