We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kendini Kurtaran Şehir Kurtuluş'un 100.Yılı'nda Kahramanmaraş 2

2 1 0
12.02.2020

Kahramanmaraş’ın komşu vilayeti Gaziantep’in kurtuluş tarihi 25 Aralık 1921’dir. 100. yılına nerede ise 2 sene olmasına rağmen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi şimdiden kolları sıvamış. 2 yıllık bir kutlama programı yapmış oradaki kutlamalarda yine Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde yapılıyor. Ama Kahramanmaraş’ta ki gibi kutlamalara 2-3 ay kala başlamamışlar. O kadar önem veriyorlar ki mesela uzun kutlama programından iki konuyu yazayım.

Birisi Türk Yıldızları’nın Gaziantep semalarında göğüs kabartacak gösteriler yapması. Bir diğeri Teknofest’in (Uzay ve Teknoloji Yarışmaları) Gaziantep’te düzenlenecek olması. Ayrıca TRT’nin muhtelif kanallarının Gaziantep’te canlı yayın hazırlıkları olduğunu biliyoruz.

Kurtuluşun 100. Yılında Maraş’ta Neler Yapılabilirdi:

Kahramanmaraş özellikle tekstil endüstrisinde önemli bir sanayi şehri olmak yolunda ciddi mesafeler kat etmektedir. Bunun en önemli sebeplerinden birisi Turgut Özallı yıllarda verilen yatırım teşviklerinin çok isabetli ve yerinde kullanılmış olmasıdır. Aynı yıllarda Diyarbakır, Mardin, Siirt ve benzeri illere verilen çok ciddi meblağlar tutan teşvikler bölgenin işini bilir(!) müteşebbisleri tarafından Antalya’da Akdeniz sahillerinde İstanbul’da İzmir’de büyük rantlara dönüşen gayrimenkullere yatırılmıştı. Maraşlı öyle yapmadı, devletten teşvik olarak aldığı her kuruşu yerinde değerlendirerek ciddi yatırımlara dönüştürdü.

Kahramanmaraş’ın kurtuluşu kutlamaları kapsamında bir Teknofest Festivali veya bir Sanayi Fuarı düzenlenemez miydi? Yine bu faaliyetler çerçevesinde ulusal basının yazılı ve görüntülü medyanın temsilcilerinin Kahramanmaraş’a davet edilerek Kahramanmaraş’ın tarihi, kültürel zenginlikleri, turizm potansiyeli,üretim çeşitliliği ve sanayi potansiyeli geniş çerçevede duyurulamaz mıydı?

Günümüzde milletler arası mücadele bütün hızı ve acımasıyla devam etmektedir. Bu mücadelede bir yandan vekalet savaşları ve terör yoluyla ülkeler içeriden çökertilmeye çalışılırken öbür yandan da ticaret savaşlarıyla her ülke ürettiği malları dünyanın en uzak ülkelerine pazarlamak ve ihtiyaç duyduğu dövizleri bu yoldan temin etmek, ihracat potansiyelini arttırarak yurt içerisinde üretim kapasitesini dolayısı ile istihdam alanlarını daha da geliştirmek çabasındadır.

Dünün kahramanları cephelerde canları, kanları pahasına vatanın bütünlüğünü, milletin birliğini, devletin namusunu savunanlardı. Bugün bu kahramanların yanı sıra ülkemizde devlete daha çok vergi........

© Maraş Ana Haber