We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hettt ayağınızı denk alın! Kadın erkek eşittir!

1 0 4
02.09.2021

Gülmek nasıl yazılır bilemem emme benim yazı dilimde gülmek ‘’hahhayyyt’’

Eski ahitte Hz. Âdemin dünyada Havva annemizindi Cennete yaratıldığı yazar.

Yüce kitabimiz Kur’an-da!

“Ey insanlar! Biz sizi bir erkek, bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışmanız için sizi halklar ve kabileler kıldık. Şüphesiz Allah katında en üstün olanınız (sorumluluk bilinci ile hareket edip) duyarlı olmada en ileride olanınızdır.” (Hucurat Suresi 13)der ve bir başka ayette

Allah herkese yaptıkları iyiliklerin karşılığını en güzel şekilde verecektir: “Erkek olsun, kadın olsun, her kim inanmış olarak iyi fiiller gerçekleştirirse onu mutlaka güzel bir hayatla yaşatırız ve onların karşılığını, yaptıklarının en güzeliyle mutlaka veririz.” (Nahl Suresi 97).

Kadın ve erkek, her devirde, her coğrafyada, her kültürde birbirlerini tamamlayarak yaşamış ve varlıklarını sürdürmüşlerdir. Biyolojik ve fiziksel nedenlerden ötürü cinsiyete dayalı iş bölümü yapılmış, bazen kadın oldukça ön plana çıkmıştır. Anaerkil kültürlerde doğurganlığı sebebiyle kadın kutsal kabul edilmiştir. Ancak bazen de geri planda yaşamını sürdürmek zorunda kalmışlardır. Çok eski devirlerden beri, devlet kurma geleneğine sahip olan Türk topluluklarında kadına ait bir yer, bir konum oluşmuştur.

Kadın bazen Leyla bazense Züleyha olmuştur: ‘’Ya seven yada sevilen’’ olsa da erkeklerin bazen nefes bazense nefis terbiyecisi olmuştur. Bizim kültür ve inancımızda Kadın erkeğin evdeşidir ev arkadaşı yoldaşıdır.

Son birkaç yıldır ülkemizde siyasetçilerin iktidar sevdaları, İstanbul Sözleşmesi ile çekirdek aile kavramını yok ederek baş tacı kadınlarımız varlık sahasının dışına itilmiştir.

Türkiye’nin önde gelen kadın sivil toplum kuruluşu birkaç hafta önce TV ve sosyal medyada sözde kadına şiddete karşı ayılar üzerinden kamu spotu adı altında yayımladığı reklamda Türk erkeğinden çok insanını........

© Maraş Ana Haber


Get it on Google Play