We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Küpeli Tahir ve aşkı Macır Kızı

1 0 0
06.07.2021

Devran, şehirde herkeslerin birbirini yakından tanıdığı, bütün yaşanmışlıkların göz önünde, ayan beyan yaşandığı günlere dairdir.

“Küpeli Tahir” lakabıyla bilinen Tahir Temizsu yaşadığı şehri iliklerine kadar yaşayan bir şahsiyettir. Varlıklıdır. Bugün artık yeri koca bir rekreasyon alanına dönüşmüş olan İçkalede kendi adının önünde yerini alan kulağındaki küpeden müsemma “Küpeli” lakabıyla anılan bir yüzme havuzu, bir hamamı, birkaç konut amaçlı gayrımenkulü, Dicle Nehri yakınında da birkaç bahçesi vardır.

Sesi de, güzel mi güzeldir Tahir Bey’in. O denli alımlı bir sese sahiptir ki, arada bir işyerinin yakınındaki tarihi caminin minaresine çıkıp o güzel sesiyle ezan okuduğu da vakidir.

Kırkına yaklaşıncaya kadar hayat bu minval üzre sürecektir. Bir gün şehre bir polis komiseri tayinle gelir. Suriçi’ndeki Çarşı Karakolu’nun amiridir komiser. Zevk û sefaya da müpteladır. Komiser bir gün Küpeli hamamına yıkanmaya gelir ve hamamın sahibi Tahir Bey’le tanışır. Bu tanışıklık zamanla dostluğa dönüşür. Sonrasında da komiserin keyif verici âlemlerine Tahir Bey’in müdahilliğine…

İşte tam da o âlem dönemlerinde Küpeli Tahir Bey’in yolu bir şekilde gerçek adının pek bilinmediği ya da telaffuz edilmediği güzel mi güzel “Macır Kızı” ile kesişir.

O yıllar Balkan ülkelerinden Türk muhacirler devlet politikasıyla Diyarbakır ve çevresine getirilip yerleştirilmiştir. Macır Kızı da o ailelerden birinin kızıdır. Güzelliği ile nam salmıştır şehirde. İlk görüşte Tahir Bey’in aklını başından (ç)almaya yetmiştir Macır Kızı!

Tahir Bey, pek uzun boylu değildir ama şık giyinen biridir. Giyimi kuşamı ve havasıyla o denli gösterişlidir ki, etrafındakilerin onu bir zamanların medyatik gösterişli şahsiyeti Kral Faruk’a benzettikleri bugün dahi kentte dillendirilendir.

Hayat, şehirde ayrı bir minval üzre süredursun, günler, ayları kovalarken Tahir Bey’in kazancı artık Macır Kızı’nın giderlerine ve isteklerine yetmemektedir. Evli olmasına rağmen ayrı bir ev açmıştır Macır Kızı’na. Bir de oğlu olmuştur ondan. “Hazıra dağ dayanmaz” kabilinden elinde avucundakileri sırasıyla kaybetmektedir Küpeli Tahir Bey. Önce bahçeler, sonra evler, akabinde hamam, en sonunda da Küpeli Tahir Bey’in soyadı gibi tertemiz olan ve suyu her gün değişen Küpeli Havuzu elden çıkarılacaktır.

Sonraki günler Küpeli Tahir Bey için artık ıstıraptır. Elde avuçta bir........

© Kültür Servisi


Get it on Google Play