We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İstanbul'da aşkın büyüsü kazandı

1 0 0
06.07.2021

39. İstanbul Film Festivali, Ulusal Yarışma filmlerini pandemi koşullarında hem çevrimiçi hem de açıkhava gösterimleriyle seyirciyle buluşturdu. Yarışmanın öne çıkan yapımları “Aşk, Büyü vs.” ile “Nasipse Adayız” oldu.

Koronavirüs’ün tüm dünyada ekonomiyi vurduğu süreçte kültür-sanat dünyası epey zarar gördü. Aylarca kapalı kalan sinema salonları, çevrimiçine dönen yahut tehir edilen festivaller, pandeminin sanat dünyasında yarattığı zararın sadece sinema tarafı. Temmuzda kapılarını açan sinema salonlarından kaçının ayakta kalacağı, hepbirlikte beyazperdede seyredilememiş filmler seçkisinin ne ölçüde festival niteliği taşıyacağı tartışma konusu. Tarihleri, tam da pandeminin hız kazandığı döneme denk gelen 39. İstanbul Film Festivali, önce erteleme yapmış sonra da iki farklı zaman diliminde uluslararası seçkisinden çeşitli filmleri çevrimiçi olarak seyirciyle buluşturmuştu. Programın en merak edilen ve ilgi çeken seçkisi olan Ulusal Yarışma filmlerinin gösteriminde ise iki yöntem birlikte izlendi. Çevrimiçi sistem devam ederken Sakıp Sabancı Müzesi’nde açıkhava gösterimlerinde ‘birlikte izleme’ ritüeli devam ettirildi. Yaz dönemi olması nedeniyle yerinde bir tercih olan bu açıkhava gösterimleri, muhtemelen Adana ve Antalya Film Festivalleri’nde de uygulanacak.

İstanbul Film Festivali, sezon açılışı olarak nitelendirilen ve sene boyunca hem vizyonda hem de diğer ulusal festivallerde yer alacak birçok yerli filmin ilk gösterim alanı olma özelliği taşıyor. Bu sene ise durum biraz değişti. Ulusal yarışmayı kaldırma yanlışından dönen Antalya Film Festivali’nin geleneğine geri dönmesiyle geçen sene orada yarışan filmlerden bazıları, İstanbul Film Festivali seçkisinde de yer aldı. İlk filmlerin çoğunlukta olduğu yarışmadaki 11 filmden 6’sı; “Aşk, Büyü vs.” (Ümit Ünal), “Bilmemek” (Leyla Yılmaz), “Bina” (Orçun Behram), “Ceviz Ağacı” (Faysal Soysal), “Topal Şükran’ın Maceraları” (Onur Ünlü) ve “Soluk” (Özkan Yılmaz) prömiyerini Antalya’da yapmıştı. “Plaza” (Anıl Gelberi), “Körleşme” (Hacı Orman), “Uzak Ülke” (Erkan Yazıcı), “Şair” (Mehmet Emin Yıldırım) ve “Nasipse Adayız” (Ercan Kesal), seçkinin yeni yapımlarıydı.

Seçkideki bazı filmlerde bazı ayrıntılar ortak tema olarak karşımıza çıktı. Örneğin yaratım sancısı… “Körleşeme”de bu sancı, görme ameliyatı geçiren âmâ bir şairin yeni duruma adapte olamamasıyla ortaya çıkmaktaydı. “Şair”de sessiz sakin bir ortam olsun diye satın aldığı evde bir türlü yeni romanına başlayamayan yazarı izledik. “Ceviz Ağacı”ndaki başkarakter ise evlendikten sonra yazma yeteneği körelen ve başına buyruk (!) karısı yüzünden hep mağdur (!) olan edebiyat ödüllü bir öğretmendi.

Kadınlar cinayete, tacize, tehdide maruz kalırken sinemamızdaki erkek karakterlerin güçsüz,........

© Kültür Servisi


Get it on Google Play