We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hassasiyet

2 0 0
06.07.2021

Bilen bilir, hassas bir insanım. Pek çok şeyi dile dökülmeden hisseder, duygularımın aktığı yerden ilerlerim. Kim derdi ki, gün gelecek hassasiyet sözünden ikrah getireceğim diye. Kim derdi ki hassasiyet en galiz küfür gibi gelecek kulağıma.

İnsan onurunu çiğneyen ne kötülük varsa meydanda. Ve tabii hassasiyetler de.

Gözümüzün önünde iki insan açlık grevinde ölüyor. Haksız yere işlerinden edilen onbinlerce insandan ikisi. İki eğitimci. Yüzlerine en çok gülmek yakışan. 76. günde tutuklandılar, iletişimleri kısıtlandı ama duyan duyuyor o sesi. Hem de her yerden.

Bir çocuğun dondurmasına, baba-oğlun yemeğine, regl olan kadının –ne deniyordu ona, hayız– sokakta yediğine hassasiyet geliştiren, görkemli iftar sofralarından bu yana gelmeyen bünyelere bu iki insanın hem de kendilerinin yemekten mahrum bırakmak pahasına giriştikleri mücadele, şu kelimenin tam anlamıyla ölüm-kalım olan mücadele ne ifade ediyor sahi? Terörist diye yaftalamaya yeltenmek dindiriyor mu hassasiyeti?

Onur Haftası sınavı

Beşiktaş Belediyesi LGBTİ Onur Haftası dolayısıyla belediye binasına gökkuşağı bayrağı asmış. Belediyenin sosyal medya hesabından, “Freddie Mercury’nin askerleriyiz” diye bir de tweet atılmış. Hani şu bütün sloganları gülümseten versiyona dönüştürerek iktidar mekanizmalarını sorgulatan hamle… Aman da hassasiyet yine devreye girermiş. Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, fetva halinde bir açıklamayla paylaşımı “sosyal medyada çalışan bir arkadaşımızın işgüzarlığı” olarak değerlendirip şunları yazdı Twitter’da: “Biz sadece Hz. Muhammed Mustafa (SAV) ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün değerlerinin peşinde devletimizin ve milletimizin askeri oluruz. İnsanlarımızın değerlerine, kültürlerine, inançlarına ve tercihlerine saygı göstermek Beşiktaş’ımızın........

© Kültür Servisi


Get it on Google Play