We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kant, zangoç ve liderler

2 0 0
06.07.2021

Bazı kişiler vardır; onlara şöyle deriz: “Lider”… Bazı yerlerde “şef” ya da “reis” de denir… Bunu dememiz bir nedene bağlıdır elbette, çünkü onlar öylesine önemli bir şey yapmışlardır ki (o, her ne ise) onları ne kadar övsek, ne kadar inanç beslesek yeridir. Artık o kişiler hakkında oluşturduğumuz güveni yitirmemiz çok zordur.

Bu insanlar saygınlık ve doğruluk abidesidir; tümünden de ders almamız gerekir. Yaşamlarımızı onların dediklerine göre düzenleriz, düşüncelerimizi onların düşüncelerine endeksleriz, ahlâkımızı onların düzeyine göre ayarlarız ve onların ilkelerine uyum sağlarız. Durmadan inancımız güçlenir ve o kişi bir mite dönüşür.

Bir mit yaratıldıktan itibaren ise oradan geri dönüş yoktur; biz miti yüceltiriz, mit de bizi var eder. Süreci durdursak, mit ile birlikte düşer yok oluruz. Daha başka bir söyleyişle, kişiliğimizi mite adadıkça, mit de bizim kişiliğimizi yaratır.

Biz mi miti yaratmışızdır, mit mi bizi? Bir yerden sonra ikisi birbirine karışmaya başlayacak ve işin içinden çıkılmaz bir durum doğacaktır. İşte o anda yapacağımız en iyi şey, soru sormayı bırakmak, neyin neyi yarattığını fazla kafamıza takmamaktır.

Mitin rasyonalitesi yaşama egemen olmuşsa, “Rasyonalite nedir?” diye sorup durmanın bir işlevi bulunmaz. “Liderlik miti”, artık doğrudan bizi temsil etmektedir ve “rasyonalite” dediğimiz şey de “lider” dediğimiz şey ile aynıdır.

Ama bazıları bu miti çözümlemekte ısrar ederler; bizim mi miti, mitin mi bizi yarattığı sorusu kafalarını kurcalar durur. Bu tip insanlar toplum için pek de “iyi” vatandaş........

© Kültür Servisi


Get it on Google Play