We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sonradan olma sağcı kafanın tedavisi mümkün müdür?

91 10 58
08.04.2021

Elbette mümkündür…

Ama zordur, çok zordur!.. Sağcı kafanın bağlandığı kapıdan kurtulması, ilk şekillenmeye başladığı yıllardan itibaren kafasına doldurulan ırkçı, ümmetçi ya da işbirlikçi-liberal yaftalı fikri bozukluklardan kurtulması hiç de kolay değildir…

Yobazın “ağaç yaşken eğilir” mantığıyla karanlık bir cendere içinde yetiştirdiği kulun, aydınlanmayı, yurttaş olmayı öğrenmesi ne denli zorsa; kendisini milliyetçi olarak tanımlayan ırkçı kafanın, yurtseverlik bilincini kavrayabilmesi de bir o kadar zordur…

Sağcılığın “liberal” etiketli mandacı-işbirlikçi aşaması ise en vahimidir. Sonradan olma sağcılar sayesinde büyük etkinlik kazanan bu aşamada ilkeler, etik değerler, yurttaşlık, aidiyet duygusu gibi kavramlar tamamen iflas etmiştir. Mazlumdan yana olmak tiksindirici biçimde köylülük olarak algılanır. Emekten, eşitlikten, hukukun üstünlüğünden, savaş karşıtlığından söz edenler ise bu kafaya göre “loser-kaybeden” kültürünün üyeleri olarak kalmaya mahkumdur!..

Bu kafa iktidarın uzağında kalmaya dayanamaz, ölür!..

Her ne şart altında ya da hangi milliyetten olursa olsun gücü temsil edenin yakınında bulunmak yaşam nedenidir. Bu yüzden muhalif olmak nedir, karşı çıkmak nedir, terk edilemez değerler uğruna savaşmak nedir hiçbir zaman anlayamaz. Öğrenmek de istemez!..

Bunun üzerine bir de “cepsel avanta vaziyetleri” eklendiği zaman kişinin sağdan sola doğru yol alması neredeyse olanaksızlaşır!..

Ama yine de olanaksız değildir…

Ben en çok sonradan olma sağcılardan korkarım!..

Bunlar geçmişlerinde genellikle “Marksist”........

© Korkusuz


Get it on Google Play