We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İşçi-emekli paşalar gibi yaşıyor ama farkında değil!

121 11 76
18.09.2021

AKP’li Cumhurbaşkanı, Saray’da konuk ettiği işçilere hitaben yaptığı konuşmada nasıl da nurlu ufuklara koştuğumuzu, refahın nasıl da erişilmez seviyelere ulaştığını anlatmak için şöyle dedi

İktidar dönemimizde milli gelirimiz TL olarak yaklaşık 11 kat yükselirken, asgari ücretin 16 kata yakın artması bunun en somut örneklerinden. Aynı fevkalade yükselişi emekli maaşlarında da görmek mümkün. 27 kat artan emekli maaşları vardır…

Şahane değil mi? Maalesef değil! Birazdan alım gücü meselesine değineceğim; ancak, öncelikle DİSK-AR’ın yaptığı araştırma sonucunu görelim:

AKP’li yıllarda kişi başına milli gelir 12.1 kat artarken, ortalama emekli aylığı 9.4 kat, ortalama memur maaşı 8.7 kat, ortalama memur emekli aylığı 7.1 kat, kamu işçisi ücreti 6.9 kat arttı…

Rakamların arasında uçurum var. Ancak, varsayalım ki AKP Genel Başkanı’nın verdiği rakamlar doğru… Peki ya alım gücü? Ondan hiç bahsetmedi! Fazla uzatmadan uzmanların verdiği rakamları paylaşayım:

Bir emekli, 2002’de emekli maaşı ile sekiz (rakamla 8) çeyrek altın alabiliyordu. Bugün iki çeyrek altın dahi alamıyor! Asgari ücret ise açlık sınırının altında!

Bu algı yönetimi, bu iktidarın tüm bu süreçte kullandığı en önemli kandırmaca! Bundan yaklaşık üç yıl önce, bu kez kırmızı et üzerinden yaptıkları algı metodunu paylaşmak istiyorum. Göreceksiniz değişen hiçbir şey yok, durum daha da vahim. Buyrun okuyun:

Geçenlerde et ithalatı tartışmaları sürerken AKP’li Cumhurbaşkanı Meclis gurubunda yaptığı konuşmada kırmızı etin niçin pahalı olduğunu şöyle anlatmıştı:

Et fiyatlarında yüksek seyrin nedeni, refah seviyemizin artmasıyla talepte yaşanan........

© Korkusuz


Get it on Google Play