We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ha gayret neredeyse bitirdiniz!..

106 17 86
09.09.2021

Tarımdan hiç hazzetmediler…

İktidara gelmeden önce üçlü koalisyon döneminde çıkarılan ve “Kemal Derviş Yasaları” olarak bilinen 15 yasa içinde tarımla ilgili olan kısımlara ayrı bir özen gösterdiler, sıkı sıkıya riayet ettiler!

Mesela, çiftçinin kendi tohumunu ekmesini yasaklayan bölüme özel önem verdiler; orada kendi ürettiği tohumu kullanmaya kalkışan çiftçiye hem hapis hem de para cezası verileceği yazıyordu! Bunun yerine İsrail’den yalnızca bir kullanımlık tohumlar ithal ettiler!

Zamanın ABD Başkanı Bush’un özel ricasıyla dünya devi Cargill şirketine kucak açtılar; bu şirketin Bursa yakınlarında Nişasta bazlı şeker (NBŞ), diğer adıyla “zehirli şeker!” üretmesi için fabrika kurmasına bile izin verdiler.

Diğer taraftan şeker fabrikalarını özelleştirip, şeker pancarı üretimine ölümcül darbe vurdular; küspesi bile besi hayvancılığı için altın değerinde olan şeker pancarının da böylece köküne kibrit suyu ekilmesine öncülük ettiler!

Özelleştirilen fabrikaların arazileri AVM’lere, lüks sitelere, villalara meze oldu! Binlerce insan işsiz kaldı, sosyal hayat gözetilerek 1925’lerden itibaren kurulan şeker fabrikalarının kapısına da kilit vurulmuş oldu!.. Daha geçenlerde NBŞ üretimine yüzde 100’e varan oranda artırım izni de verdiler!

Bunların yalnızca başlangıç olduğunu yıllar içinde anlayacaktık!

Mesela, dünyanın en iyi ve açık ara en fazla fındık üretimini yapan........

© Korkusuz


Get it on Google Play