We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Barış: Tarihte en çok kirletilen sözcük!..

45 10 58
21.09.2021

Dünya, 21. yüzyılın daha ilk çeyreği dolmadan yine büyük bir ekonomik kaosun ve ona bağlı derin bir siyasi krizin içinde debeleniyor!..

Dikkat edin lütfen, yine en çok kullanılan sözcük “Barış!” Birleşmiş Milletler’de, Avrupa Birliği’nin “önemli” toplantılarında, büyük devletlerin ikili, üçlü görüşmelerinde en başta gelen, dillerden düşmeyen sözcük bu!..

Ama hangi barış?..

21. yüzyılın 19. senesi, 20. yüzyılın başlarına çok benziyor aslında… Sözde Avusturya veliahtına düzenlenen suikast nedeniyle çıkan 1’inci Dünya Savaşı’nda yaklaşık 17 milyon insan can verdi… Savaşın asıl sebebi ise “paylaşım” sorunuydu!.. Geç uluslaşan, sömürgecilikte epey gerilerde kalan Almanya, diğer emperyalistler tarafından paylaşılmış dünyada pazar bulmakta zorlanıyor, geri kalmış ülkelerdeki zenginliklere ulaşmak istiyordu!..

İngilizler ve Fransızların çoktan paylaşmayı kafaya koydukları Osmanlı’yı da yanına alarak çılgın bir savaşa girişen
Almanya yenildi ve
bedelini “Versailles Antlaşması” ile ağır bir şekilde ödedi!.. Tabii bu savaş Osmanlı Devleti’nin de sonu oldu. O çok uluslu devletten Türkiye Cumhuriyeti doğdu!..

İkinci Dünya Savaşı yalnızca 20 yıl sonra patladı!..

Alman halkının, ilk dünya savaşındaki yenilginin ezikliği ve utancını, komünist ve sosyalistlerin beceriksizliklerini gayet iyi kullanan Adolf Hitler, iktidarı ele geçirdiği 1933’ten sonra yalnızca 6 yıl içinde dev bir savaş makinesi haline getirdiği Alman Ordusu ile 1 Eylül 1939’da Polonya’yı yalnızca bir günde işgal ederek ikinci büyük kıyım savaşını başlattı.

2. Dünya Savaşı’nda ise kimi kaynaklara göre 65, kimine göre ise 70 milyonun üzerinde insan can verdi!..

Nazi orduları durdurulamıyordu!..

Fransa yıldırım hızıyla işgal edildi… Hollanda, Avusturya, Yunanistan, hemen tümü kısa sürede ele geçirildi!.. Karşı koyacak görünürde yalnızca İngiltere vardı, ancak çok yetersiz kalıyordu. ABD’nin gücüne ihtiyaç vardı… O da “Pearl Harbor”........

© Korkusuz


Get it on Google Play