We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Döndük başa

155 6 65
24.09.2021

ABD, AB ve BM’nin yoğun çabasıyla oluşturulan 75 kişilik Ulusal Uzlaşma Meclisi 5 Şubat 2021’de Abdülhamit Dibeybe’yi başbakan ve Muhammed Menfi’yi Başkanlık Konseyi Başkanı olarak seçmişti.

Meclis ayrıca seçimlerin 24 Aralık’ta yapılmasını ve o tarihe kadar ülkedeki yabancı güçlerin ve paralı askerlerin çıkarılmasını istedi.

Karara göre yabancı güç olarak Türk askerinden ve paralı askerler olarak da Türkiye’nin oraya taşıdığı yaklaşık 15 bin Suriyeli militandan (başka paralı askerler de var) söz ediliyor.

10 Mart’ta toplanan Libya Parlamentosu 188 üyesinin 133’nün katılımı ve oybirliği ile Dibeybe hükümetine güvenoyu verdi ama kavgalı taraflar arasında gerginlik bir türlü dinmedi.

Geçen süre içinde Dibeybe ve Menfi rakip iki ülke Mısır ve Türkiye’nin yanısıra Libya ile ilgili bir çok ülkeyi ziyaret ederek ilginç görüşmelerde bulundular ancak ülke içi uzlaşma ve barışmayı sağlayamadılar.

Ankara’nın desteklediği İslamcı grupların kontrol ettiği Trablus ile Kahire’ye yakın duran Bingazi’deki General Hafter’in kontrolündeki parlamento arasındaki çekişme sürüyor.

Bingazi’dekilere göre Trablus artık Türk askeri ve istihbaratı tarafından yönetilmekte, her şeye Ankara karar vermekte ve yolsuzluğun boyutu tehlikeli bir hal almaktadır. Ayrıca kaybetme olasılığına karşın Trablus’taki........

© Korkusuz


Get it on Google Play