We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Benzerlik

219 19 43
21.09.2021

11 yıldır aralıksız Macaristan’ı yöneten ve öncesinde de kısa bir dönem Başbakan olan Viktor Orban Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakın dostudur.

2019’da Türk Konseyi’nin liderler toplantısında konuşan Orban Bizler Atilla’nın torunları olarak yaşamaktan onur duyuyoruz. Bizim özümüz Türk kökenlidir ve bu saygı ile anılır. Bizler Kıpçak Türk ilkeleri üzerinde dik duruyoruz demişti.

2018’de yapılan seçimlerde partisi Fidesz (Macar Yurttaş Birliği) oyların % 53’ünü alarak meclisin % 68’ine sahip olunca Orban gerçek siyasal kişiliğini ortaya koymaya başladı.

Adam seçimle geldi ama sahip olduğu çoğunluğa dayanarak anayasa ve yasalarla istediği gibi oynuyor.

Orban; demokrasi, basın özgürlüğü ve yargı bağımsızlığının en büyük düşmanı.

Soldan, liberallerden ve kendine karşı olan herkesten nefret ediyor ve tutucu Hıristiyan değerlerinin katı savunucusu olarak ırkçı bir tavırla mültecilere de karşı. Son yıllarda bir çok yasayı değiştirerek yargı, güvenlik ve medya başta olmak üzere devletin tüm kurumlarını ele geçirdi.

Macarlar kaçtıkça kaçıyor ülkeden.

Yalnızca baskıdan değil aynı zamanda ekonomik zorluklar ve inanılması güç ve denetlenmesi imkansız yolsuzluk hikayelerinden.

Adam kendisine karşı olan iş çevrelerini nefes alamaz duruma getiriyor ve yakın çevresindeki şirketleri ve iş insanlarını açıktan zengin etmekten çekinmiyor.

Orban kendisine biat etmeyenlere de yaşama şansı tanımıyor.

Orban’ın otoriter, ırkçı ve demokrasi........

© Korkusuz


Get it on Google Play