We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kendi halkını kandıran devlet olamaz, ama bunlar yapıyor!

416 22 126
07.09.2021

KAFAMI BOZAN ŞEYLER

Devlet halk için vardır.

Devlet halka hizmet eder.

Seçimle iktidara gelenler de halkın hizmetindeki devletin halka daha iyi hizmet verebilmesi için bu yapıyı sevk ve idare ederler.

Ama AKP iktidarı ile “devlet” kavramı zaten tamamen değiştirildiği gibi devleti halkı kandıran bir yapı olarak da kullanmaya başladılar.

Bunun sayısız örneğini bulurum, bugün İzmir’de yaşanan bir olayı aktaracağım.

Karşıyaka/Bostanlı Mah. Cengiz Kocatoros Cad. 1798 Sokakta bir okul yapılıyor.

Milli Eğitim müdürlüğünün internet sayasında bu okul için yazılanlar şunlar:

“İnşa edilen okulların tamamı devlet okulu olup çocuklarımızın ihtiyaçlarına yönelik yapılmaktadır. Okullar tamamlandıktan sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim edilmekte ve bölgede yaşayan tüm çocuklar bu okula kayıt olabilmektedir.” (https://karsiyaka.meb.gov.tr/www/kriz-zamanlarinda-herkes-icin-egitim-i-ii-iii-ve-egitim-altyapisinin-guclendirilmesi-projeleri-hakkinda-bilgilendirme/icerik/734)

Çok güzel.

Ancak aynı projenin tanıtıldığı Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun internet sayfasında yazılanlar çok farklı.

Çünkü burada bu okulların Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve ev sahibi öğrenciler için eğitime erişimi artırmak amacı taşındığı yazıyor.

Eylemin hedef grubunun, 3-17 yaş aralığındaki Suriyeli ve Türk çocuklar olacağı belirtiliyor.

(https://www.avrupa.info.tr/tr/proje/kriz-zamanlarinda-herkes-icin-egitim-iii-10395

Konuyla ilgili bir araya gelen Latife Hanım Grubu üyeleri yayınladıkları bir bildiri ile hem konunun sakıncalarını dile getiriyor hem de böyle bir kandırmacanın hesabının sorulmasını istiyor.

Bildiride belirtilen konuları maddeler halinde yazayım:

1- Bu projeye bağlı olarak yapılacak olan okullardan biri için de, İzmir İlçeleri arasından Karşıyaka’mız ve özellikle de Bostanlı Mahallemiz seçilmiştir. Gerek ilçemizde gerekse Türkiye genelinde yapılacak bu tür okullarla beklenilen kültürel melezleşme aynı zamanda istenmeyen toplumsal kargaşalara da sebep olabilecektir. Bu olumsuz olayların yaşanmaması için bu okulların Suriye sınır bölgelerinde yapılması gerekmiyor mu?

2- Bakanlığa bağlı devlet okulları olarak ifade edilen bu okullarda eğitim sistemi olarak Türk Milli Eğitim Sistemi mi uygulanacak, eğitim dili ne olacak?

3- Yatılı okul olmayacağı söylenen bu okuldaki 32 derslikte eğitim alacağı ifade edilen yaklaşık 1000 öğrencinin aileleri nerede ikamet ettirilecek?

4- Türk çocuklarının özellikle “İmam Hatip” okullarına gönderilmesi için büyük bir gayret sarf edilirken, bu proje kapsamındaki okulların kolej ve fen lisesi olacağı ifade edilmektedir. Geçici Sığınmacı Suriyeli Çocuklar için neden imam hatip okulları tercih edilmiyor? Bu tercih Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından mı yapılmıştır?…

CANIMI SIKAN ŞEYLER

Voleybolcu kızlarımız üst üste aldıkları başarılarla göğsümüzü kabarttı.

Ayrıca şort giydikleri için uğradıkları gerici saldırılara da çok iyi bir cevap vermiş oldular.

Bu başarıda voleybol federasyonunu 5 yıldır yöneten Mehmet Akif Üstündağ’ın katkısı çok büyük.

Üstündağ hem Türkiye’nin her tarafından voleybolcu bulup yetiştirdi, hem bu başarılı gençlere okuma ve burs olanağı sağlayarak sağlam bir yapı oluşturdu.

Ancak herkesin bir........

© Korkusuz


Get it on Google Play