We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Keşke Yunan kazansaydı” diyenlerin en kara günü

267 37 301
30.08.2021

ANALİZ

Bugün 30 Ağustos.

Tam 99 yıl önce bugün emperyalizmin maşası Yunanistan’ın, işgal ettiği Anadolu’dan çıkarılması için verilen büyük savaşın zafer günü.

30 Ağustos’tan itibaren işgalci güçleri önüne katan Mustafa Kemal ve Türk Ordusu, 9 Eylül günü İzmir’i kurtararak bir dönemi bitirmiş ve yeni dönemin ilk ışıklarını yakmıştı. O günden bu yana karalar bağlayanlar var.

“Keşke Yunan kazansaydı” diyen sözde dindar tuhaf insanlar herhalde bu günü en kara gün olarak kabul ediyordur.

Gerçi her ne kadar Yunan kazanmamış olsa da son 20 yılda 80 yıllık Cumhuriyet’in kazanımlarından pek çoğu ortadan kaldırıldı, birçoğu erozyona uğratıldı. Arap kültürüne öykünen her türlü milli gelenek ve anlayıştan uzak bir yaşam türü oluşturuldu.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen Türk halkının ezici çoğunluğu zaferine de Cumhuriyetine de devrimlerine de ve bunu borçlu olduğumuz Büyük Atatürk’e bağlılığını sürdürüyor.

Her türlü medeniyete, gelişmeye, aydınlanmaya, çağdaşlaşmaya karşı olan dinci kesimlerin Kurtuluş Savaşı’nı da Cumhuriyeti de devrimleri de ve Atatürk’ü de sevmemesinin nedenini anlıyoruz elbette.

Nasıl bugün Afganistan’daki Taliban zihniyeti, Amerika’nın güdümünde öncelikle kendi halkına ve kendi dininden olanlara eziyet çektiriyor ve kendisi de egemenliğin keyfini çıkarıyorsa “Keşke Yunan kazansaydı” diyenler ve onları bugün bile destekleyenler aynı düşüncede.

Peki, gerçekten Yunan kazansaydı ne olurdu?

Dünkü SÖZCÜ’de, Ruhat Mengi’nin konuştuğu İlber Ortaylı çok öz ve net anlatmış ne olacağını. Ruhat Mengi’nin “Atatürk olmasaydı bugün Türkiye nerede olurdu?” sorusunu bakın İlber Hoca nasıl yanıtlamış;

“Hiçbir yerde olmazdı. Muhtemelen bazı yerlerimiz yine kurtulurdu ama bugünkü Türkiye olmazdı. Atatürk olmasa Kurtuluş Savaşı kadroları bile hazırlayamazdı bugünkü Türkiye’yi.

Çünkü orada en ileriyi gören ve bir tabirle en çılgını tek başına oydu. O Türkiye Mareşali’dir hakikaten.

O orada olmasa bu iş başka türlü olurdu, bilmiyorum öyle bir Türkiye’yi sever miydik?

Orta Anadolu’nun ortasında kalırdık, Ege filan hak getire, Trakya yok.”

Bugün 30 Ağustos törenleri yapılacak. İktidar her zaman olduğu gibi “resmi devlet töreni” adı arkasına sığınıp “sade suya tirit” bir tören düzenleyecektir.

Ama bu ülkenin Cumhuriyet’e ve devrimlerine bağlı insanları bu büyük bayramı mutlaka en coşkulu biçimde kutlamalıdır.

İlber Ortaylı da aynı görüşte ve “Milli bayramlarımız neden önemsizleştiriliyor sorusunu sormayın artık, idareden bir şey gelmeyeceği belli, kendiniz toparlanın. O kadar sivil toplum kuruluşu, Atatürkçü dernek var, bir araya gelsinler, organize olup kutlamaları hak ettiği gibi yapsınlar” diyor.

O halde haydi coşkulu kutlamalara.

Evlerimiz dahil her yeri ay yıldızlı bayraklarla donatmalıyız öncelikle ve yapılacak törenlere katılmak için sokaklara inmeliyiz.

DİKKATİMİ ÇEKEN ŞEYLER

Yine bir yurt dışı........

© Korkusuz


Get it on Google Play