We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

1 yatağa 44 kişi sığar mı?

66 48 30
24.09.2021

Üniversite öğrencilerinin yurt sorunu, ‘’Barınamayanlar’’ adlı öğrenci hareketinin çabalarıyla Türkiye’nin gündemine oturdu. Üniversite öğrencileri, AKP hükümetinin öğrenciler için yeterince yurt yapmadığını, fırlayan kiralar yüzünden artık ev kiralayabilmenin de olanaksız hale geldiğini etkili bir kampanya ile gösterdiler. Öğrencilerin bir kısmı, soruna dikkat çekmek için parklara çadır kurdu ve geceyi dışarıda geçirdi.

SORUN BELLİ

Türkiye’de yaklaşık sekiz milyon öğrenci olmasına rağmen, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun (KYK) sadece 720 bin yatak kapasitesi var. Bu da haliyle yurt sorununu bir kördüğüm haline getiriyor.

AKP’li yetkililer her ne kadar ‘’Yurt sorunu yoktur’’ iddiasını sürdürse de CHP İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanı Cem Aydın, “İstanbul’da 1 milyonu aşkın üniversite öğrencisi varken, KYK’nın yurt kapasitesi sadece 25 bin. İstanbul’da KYK yurdunun tek bir yatağına 44 öğrenci düşüyor” diyerek konuyu özetliyor.

CHP’liler açıklama yaptıkları Bakırköy’deki İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü önüne getirdikleri yatağı sosyal medya hesaplarından da paylaşarak, sorunun ne denli yakıcı olduğunu gösteriyor.

YURT YAPTILAR SORUŞTURMA GEÇİRDİLER

Yurt sorunu, AKP’nin ‘’bilerek ve isteyerek çözmediği” bir konudur. AKP ve FETÖ, öğrencileri tarikat ve cemaatlere teslim etmek için KYK’ya bilinçli olarak yurt yaptırmamıştır. FETÖ’nün yaptırdığı ancak daha sonra ise el konulan yurt binaları da yine cemaatlere ve tarikatlara devredilmiştir.

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, AKP’nin FETÖ ile iş birliği yaptığı dönemde, öğrencilerin barınma sorununa dikkat çekmiş ve CHP’li........

© Korkusuz


Get it on Google Play