We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

3 Temmuz öncesi kritik mektup…

295 11 27
28.06.2022

İYİ Parti’nin hem tavanında hem de tabanında göz ardı edilemeyecek büyük bir tedirginlik var. 3 Temmuz’da altılı masa toplantısına İYİ Parti ev sahipliği yapacak.

Lafı uzatmayalım. İYİ Parti Kurucular Kurulu üyesi Bilal Karaca’dan aldığım mektup;

-Türkiye hızla sandığa doğru gidiyor. Muhalif kesimlerin acil seçim talebi, son günlerde, ‘iktidar beklentisine’ evrilmiş görünmektedir. Akşener’in ‘13. Cumhurbaşkanı Millet İttifakı’nın adayı olacaktır.’ sözleri ve son kamuoyu araştırmalarının bilinen sonuçları, umutları iyice besleyip artırmaktadır. Her ne kadar CHP’nin oy oranında dikkate değer bir artış görülemese de Millet İttifakı’nın diğer bileşeni olan İYİ Parti yüzde yirmi oranının üzerine çıkmış (KONDA ve ORC) görünmektedir. Akşener’in ‘birinci parti olacağız, ben Başbakan olacağım.’ söylemi bir iddia olmaktan öteye geçip ciddi ciddi reel politik bir gerçeklik olarak tezahür etmeye başlamıştır.

-Muhaliflerde oluşan, ağırlıklı olarak İYİ Parti’nin büyümesinden kaynaklı iyimser hava, CHP Politbürosunun da başını döndürmüş olmalı ki kendilerini, ‘parmaklarını şıklatsalar iktidar olacakları’ naifliğine kaptırmış görünüyorlar. Bir süre önce harıl harıl ‘CB seçimini kiminle kazanırız?’ sorusuna cevap ararken, şimdi; ‘seçimi zaten kazanıyoruz, kendi ajandamıza uygun olanı nasıl aday yaparız’ın derdine düşmüş gibiler. ‘İster 6’lı masayla ister masasız, ister ittifakla, ister tek başımıza bizim istediğimiz aday olsun’un peşindeler sanki. Bu maksatla kendi politik hesaplarına uygun adayın önünü açabilmek için epeydir yol temizleme harekâtı yürütüyorlar.

-‘Seçimi kiminle kazanırız’ sorusunun tartışıldığı ilk dönemde, masada 2 2 isim vardı; iki Genel Başkan ve iki de Belediye Başkanı. Bunlardan mutlaka kazanabilecek kişinin aday olmasını istiyorlardı. Akşener daha baştan ‘Ben CB adayı değilim.’ diyerek kendisini, Politbüronun dezenformasyonunun hedefi olmaktan hasar almadan hızla kurtardı. Ancak derin CHP’yi yeterince tanımayan İmamoğlu ve Yavaş, maalesef bu tehlikeyi önceden sezemediler. Kamuoyu nezdinde kendilerini öne çıkaracak faaliyetler içine girdiler.

★★★

-Kazanma arzusu taşıyan Politbüro önce belediye başkanlarının bu çalışmalarından memnuniyet duyuyordu. Ancak İYİ Parti’nin hızlı yükselerek CHP’ye yaklaşması ve Millet İttifakı’nın CB seçimini kazanma şansının iyice artması Politbüroyu, kendi adayını dayatmak konusunda........

© Korkusuz


Get it on Google Play