We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Enginar ezmesi

22 5 1
15.05.2022

Bugün ne yazacağımı bulmakta çok zorluk çektim açıkçası. Dün gece hayatımdaki en yakın dostlarım diyebileceğim bir grupla birlikte çok keyifli bir gece ve sabah geçirdik. ODTÜ hazırlık yılında bir araya gelmiş ve 26 yıldır bir arada olan bir ekip, uzun yıllardır ilk defa tam kadro bir araya geldi, büyük bir buluşma oldu ve gerçekten de çok ihtiyaç duyduğumuz bir akşam geçirdik.

Böyle günlerde mutlaka yiyecek bir şeyler götürmeye çalışıyorum. İlk yapacağım şey, önceki hafta tarifini verdiğim humus oldu. Ama af buyurun, 9 tane adam bir araya yıllar sonra gelmiş, bir miktar rakı tüketeceğimiz de aşikardı, o nedenle enginarlı bir meze yapmaya da karar verdim.

Enginar aslında papatya ile akraba olan bir bitki bu arada. Tabiatın bize verdiği belki de en faydalı gıdalardan birisi. İçerdiği cynarin sayesinde karaciğer ve safra kesesinde biriken nikotin, alkol ve yağın vücuttan atılımına yardımcı oluyor. Bunun yanında vücuttaki amonyak ve kolestrolü azaltıyor. Bunlar zaten en önemli ve en bilinen faydaları. Bunun haricinde, A ve B vitaminleri açısından zengin olan enginar, atardamar kireçlenmesini engelliyor ve safra kesesi rahatsızlıklarına da........

© Kısa Dalga


Get it on Google Play