We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

'BETON' ZİHNİYETİYLE BURAYA KADAR

4 0 0
01.05.2022

AKP iktidarının ‘betonla’ sınavı bitmek bilmiyor. Ekonomik büyümeyi, inşaat ve toprak rantı olarak algılayan AKP, tüm uyarılara kulak tıkayarak kendi kurduğu sistemin iflasını izler hale geldi. Müteahhit kalkındırmayı ülke kalkındırmak ve yatırım zanneden siyasi zeka (!) yap-işlet devret ve gelir garantili projelerle ülkenin gelecek 20 yılını da ipotekli hale getirdi.

AKP iktidarı için müteahhitlere verilen sözler o kadar önemliydi ki, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun "Hiçbir şirket Kanal İstanbul ihalesine girmesin, biz iktidara geldiğimizde size ödeme yapmayacağız, parasını vermeyeceğiz” sözleri Erdoğan’ı çileden çıkarttı. Erdoğan, CHP liderine şu sözlerle yanıt vermişti: “Devletlerde devamlılık esastır, bunlar devlet terbiyesi de görmediler. Sizler devlet yönetimine nasıl talipsiniz, söke söke sizden bu paraları uluslararası tahkim yoluyla alırlar. Devlet yönetimi nedir, haberleri yok.”

Beton - müteahhit - rant üçgeni içine sıkışan Erdoğan yönetimi, betonun uygarlıkla eş anlamlı olduğu yönündeki çarpık anlayıştan vazgeçmedi, vazgeçemedi. Bu anlayışı öyle marazi bir hal aldı ki Erdoğan’ın bu hafta gerçekleşen New York ziyaretinde ‘beton aşkı’ diplomasinin de bir parçası haline geldi.

Erdoğan 21 Eylül günü Birleşmiş Milletler (BM) 76. Genel Kurulu'na katılmak için New York’a gitti. Ekonomide olduğu gibi diplomaside de sıkışan, Rabia işaretini rafa kaldıran, eski düşmanlara dost olabilmek için her yolu deneyen Erdoğan’ın bu geziden beklentisi de ABD Başkanı Biden ile bir araya gelebilmekti. Bu buluşma iki ülke yönetimleri arasındaki sorunları tabii ki çözemeyecekti ama birlikte verilecek bir fotoğraf, yandaş medya tarafından dış politika başarısı olarak ülke kamuoyuna pazarlanacaktı. Maalesef olmadı.

Aslında bu ziyaretin diplomatik bir ‘başarıya’ dönüşmesi için yine bildik yöntemle yani ‘betonla’ bir hazırlık yapılmıştı. Birleşmiş Milletler’in merkezinin bulunduğu New York’ta, yıkılarak yeniden inşa edilen Türkevi binasının açılışı Erdoğan’ın ziyaretine denk........

© Kısa Dalga


Get it on Google Play