We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

'Suçlu İnsan Tipi' olarak Ümitcan Uygun

9 3 3
25.05.2022

Ümitcan Uygun’un isim olarak değil, ama sima olarak izi, toplumsal bellekteki yerinin bir süre daha kalacağa benziyor. Son olarak birkaç gün önce, kendisine 10 yıl hapis cezası veren Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nin gerekçeli kararının açıklanması ile, medya üzerinden bir kez daha göz göze geldik.

***

Ümitcan Uygun’un ilk vukuatıyla birlikte, hepsi değilse de önemli bir çoğunluğu oluşturan gazeteler, internet haber siteleri ağız birliği etmişçesine, gerek haber metinlerinde kullandığı dil, gerek başlık ve resim altı yazılarındaki ifade biçimiyle, ondan hiç hazzetmediğini her fırsatta belli etti.

Doğrusunu söylemek gerekirse, pek parlak mazisi yoktu. Ankara’nın kenar mahallesinde sokak kavgaları içinde büyümüş, gayrimeşru hayata bulaşmış, uyuşturucudan tutuklanıp hüküm almışlığı vardı. Hırçın, ağzı bozuk ve soğuk bakışlıydı. İnsanları dış görünüşü ile değerlendirmeye açık, önyargılı olmayı alışkanlık haline getirmiş zevat için, suçlu insan tipine uygun olarak görülmeye müsait olduğu da söylenebilirdi.

2020 ve 2021 yıllarında, 2 kadının ölümüyle ilgili olarak gündeme geldi. Hayata magazinel bir zaviyeden bakıp, olayları eğip bükmeye teşne bir kısım medya, her defasında ve daha baştan onu ‘suçlu’ olduğunu ima etmekte hiç tereddüt göstermedi. Gözaltına alınıp serbest kaldığında, hep bir ağızdan emniyet güçlerine veryansın ettiler. Tutuklandığında, peşin hükümlerinde haklı çıkmanın gururunu haber başlıklarına taşıdılar, ama tahliye olduğunda yine öfkeli üsluplarına döndüler.

***

Cesare Lombroso, 1835-1909 yılları arasında yaşamış, İtalyan bir hekimdi. İnsan fizyonomisi üzerinde uzun araştırma ve deneylerden sonra, insanların doğuştan suçlu olabileceği sonucuna vardı. Bazı insanlar suçlu doğardı ve bariz fiziksel özellikleri olurdu. Çukur gözlü, sert bakışlı ve küstah gülüşleri olurdu. Kısa boylu, dar alınlı, belirgin elmacık kemikli gibi özellikleri ile kendilerini hemen belli ederlerdi. Mesela, ona göre dolandırıcıların, gözlerini sık kırpmak gibi belirgin özelliklere vardı. Lombroso’nun tezleri, döneminde büyük ilgi gördü ve ‘Suçlu İnsan’ adlı kitabı ile daha da ünlendi ve Kriminoloji’nin (Suç Bilimi) kurucusu oldu. Ancak 20. Yüzyılın ortalarına doğru, ileri sürdüğü suçlu teorisinin bir safsata olduğu ortaya çıktı ve unutuldu gitti.

***

SEMA ESEN’İN (ALEYNA ÇAKIR) ÖLÜMÜ- Ümitcan Uygun’un cinayetle suçlandığı ilk olay 3 Haziran 2020'de gerçekleşti. Ankara Keçiören’de........

© Kısa Dalga


Get it on Google Play