We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ahh Gini ah seni unuttular!

1 1 5
01.03.2021

Evet, “Gini” katsayısı nedir diye soracaksınız? Kısacası gelir dağılımı adaletli mi? Biz bunu en son ne zaman hesapladık? Eğer bunu devamlı olarak ölçmez isek ne yapacağız? ülkenin bu gelir dağılımlarını nasıl kontrol edip önlemimizi alacağız? Ülkenin vatandaşlarının gelirleri ile refah düzeylerinin ne olduğunu nasıl anlayacağız?

Elimizde veri yok. Ben şimdi size veri olmadan dünyadaki diğer ülkelerin gini katsayılarını alıp ne ile karşılaştırayım? Hele şimdi pandemide var her şey çok değişti. Ah gini ah seni unuttular neredesin?

Gini katsayıları, zengin ve yoksul arasındaki gelir veya refah bölünmesini ölçmek için kullanılan bir metod ölçümüdür. Dünyadaki ülkeler gelir ve zenginlik gibi ülkelerindeki vatandaşlarının mevcut durumdaki eşitsizliğini ölçmek için sürekli olarak ölçüm yapmaktadırlar.

2015 yılında hane halkı bütçe çalışması yapıldıktan sonra herhangi bir veriye ben ulaşamadım. Gelir dağılımını bilmez isek GSYH’nın nasıl paylaşıldığını da bilemeyiz. Bu çok büyük bir eksikliktir. Tüm bunları bilmeliyiz ki ekonomik kalkınma programını bu verilere ve bilgilere göre yapalım.

Gini katsayısı 0,25-0,50 arasında genellikle dünyada seyrediyor. Gini katsayısındaki genel bir artış, mevcut hükümet politikalarının kapsayıcı olmadığını ve yoksulların yanında, zenginlerin de fayda sağladığını gösterebilmektedir. Değer olarak 0.40’ın altındaki Gini rakamları genelde ekonomik uzmanlar tarafından tolere edilebilir sınırlar dâhilinde kabul edilmektedir. Gini katsayısı için 0 değeri, eşitsizliğin yokluğuna karşılık........

© Kıbrıs Postası


Get it on Google Play