We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

E hani Raab bizi anlamıştı?

3 2 3
03.03.2021

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Kıbrıs sorununa çözüm için başlangıç noktasının, iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon modeli olduğunu söylemiş.

Kıbrıs Haber Ajansı'nda (CNA) yer alan habere göre, İngiltere Avam Kamarasında İşçi Partisi Milletvekili Pambos Charalambous’un Raab’dan İngiltere'nin Kıbrıs sorununa tek çözüm olarak iki bölgeli, iki toplumlu federasyona olan taahhüdünü teyit etmesini istemesi üzerine bir cevap veren Raab, son dönemde Kıbrıs’ı ziyaret ettiğini, Anastasiadis ve Tatar ile görüşmesinde her iki lidere de çözüme başlama noktasının iki toplumlu ve iki bölgeli federasyon olduğunu ilettiğini belirtmiş.

BM Güvenlik Konseyinin beş daimi üyesinden birisi olan ABD'nin Lefkoşa Büyükelçisi Judith Garber'in geçtiğimiz gün TAK ajansına verdiği mülakatta ülkesinin federasyon formülünü desteklediğini açıklamasının üzerinden daha 48 saat geçmeden, bir diğer daimi üye olan İngiltere de böylece federasyona olan desteğini bir kez daha açıklarken, geriye ortaya atılan hayali senaryoların çöküşünün yarattığı diplomatik enkazdan başka bir şey kalmıyor.

Bir kez daha demekten kastım, gerek adadaki İngiliz Yüksek Komiserinin gerekse de diğer İngiliz yetkililerin defalarca aynı şeyi söylediğine vurgu yapmaktır.

Haliyle akıllara 4 Şubat günü Raab'ı kabul eden, ardından "aynı kolejde okuduk" diyerek sarayın bahçesinde ona bir de tur attıran Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın açıklamaları geliyor.

Cumhurbaşkanı, görüşme sonrası yaptığı "İngiltere'nin bizi anladığını hissettim" diye başlayan, ardından "Raab beni duygu yoğunluğuyla dinledi" şeklinde devam eden açıklamasında, Raab'ın kendisine "herhangi bir çözüm modelinden bahsetmediğini" de vurgulamıştı.

Fakat Raab'ın dün Avam Kamarasından yaptığı açıklamasına baktığımızda, bakanın hem Anastasiadis'e hem de Tatar'a, ülkesinin federasyon formülünü desteklediğini açıkça ilettiği, hatta bununla kalmayarak onlara 'desentralize' federasyonu öngören bir plan sunduğunu da biliyoruz.

Kamuoyuna 'İngiliz Planı' olarak yansıyan ve........

© Kıbrıs Postası


Get it on Google Play