We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Covid-19 gerçeklerini anlamak için daha ne olması gerekir?

1 2 3
02.03.2021

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, Covid-19 salgınının yıl sonuna kadar sona ermesini beklemenin gerçekçi olmadığını söylemiş.

AA muhabirinin, salgının gidişatına ilişkin sorusunu cevaplayan Ryan, "2021 sonunda salgının sona ermesini beklemek çok erken ve gerçekçi değil. Salgına karşı küresel mücadelenin aşı uygulamalarının başladığı 10 hafta öncesine kadar daha iyi durumda ancak bununla beraber virüsün kontrol altına alınmaya başlandığını söylemek için çok erken" diye konuşuyor.

Dün Cenevre'de DSÖ tarafından düzenlenen basın toplantısında konuşan Ryan, DSÖ'nün virüsün yayılımını önlemeye odaklandığını belirterek, "Mesele, bizim virüsü kontrol altına almamız ama şu anda kontrol fazlasıyla virüste" diye ifadeler kullanıyor.

Aynı toplantıda konuşan DSÖ'nün Covid-19'a karşı mücadele ekibi lideri Maria Van Kerkhove ise salgının ne zaman biteceğine ilişkin bir tahminde bulunmalarının mümkün olmadığını belirtiyor. Kerkhove, salgına karşı bilinen tüm önlemlere uyulması gerektiğini aksi takdirde virüsün tekrar "sıçrama" yapacağı uyarısında da bulunuyor.

Yine uluslararası basından gidecek olursak, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Başkanı Dr. Rachel Walensky de dün akşam yaptığı açıklamada, ülkesi için 4. dalga uyarısında bulunurken, geçen hafta ortalama 70 bin vaka ve 2 bin ölümle giden Amerikan istatistiklerinin yeni virüs varyantı ile yükselme eğiliminde olduğunu söylemiş.

Özellikle New York taraflarında yayılan ve 'Şeytan' diye adlandırılan yeni varyant hakkında konuşan Dr.Walensky "Lütfen beni iyi dinleyin. Salgının yeni varyantının bu yayılma hızı karşısında, uzun sürede elde ettiğimiz başarıları kaybetme riski ile karşı karşıyayız. Bu yeni varyantlar hem halkımız hem de bizim kazanımlarımız için büyük bir tehdit" diye konuşuyor.

ABD gibi salgınla mücadele konusunda en çok imkana sahip ülkenin endişelerini aktaran bu ifadelere bakıp, sonra da salgınla ilgili acayip bir kaos yaşanan KKTC'ye bakıyorum ve endişelerim tavan yapıyor.

Bilgi olsun diye aktaracak olursam, 328 milyondan fazla nüfusu bulunan ABD'de, dün itibarıyla yapılan aşı miktarının 76 milyonu geçtiğini de buraya not edelim.

Nüfusun yaklaşık yüzde 22 civarlarına denk gelen bu orana rağmen ABD'li yetkililer endişeden ölürken, bizim yetkililerimiz ise çeşitli tarihler telaffuz ederek, salgını bitmiş gibi düşünmektedir.

Gerçekten soruyorum, bu virüsün insanlık tarihinin karşılaştığı en büyük........

© Kıbrıs Postası


Get it on Google Play