We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Metazori koalisyon... Kaç ay daha?

2 1 30
20.02.2019

Metazori koalisyon... Kaç ay daha?

Ulusal Birlik Partisi ile Halkın Partisi’nin yakınlaştığı ve bir dizi gayrı resmi görüşme gerçekleştirdiğiyle ilgili yazımız dün hayli ses getirdi. Yazımda da ifade ettiğim gibi taraflarca herhangi bir yalanlama ya da düzeltme yapılması halinde buna köşemde yer vereceğimi belirtmiştim. Bu saat oldu halen ne UBP tarafından ne de HP tarafından bir yakınlaşma olduğuyla ilgili köşe yazım yalanmamıştır. Öyleyse UBP’li kaynaklarımın bana aktardığı bilgileri doğru kabul ediyorum.

Demek ki bir UBP-HP görüşmesi gerçekleşti. Gerçi taraflar arasında bazı anlaşmazlıklar olduğunu da duymadım değil. Bununla ilgili detayları ilerleyen günlerde yazacağım.

Hükümetin kurulma şekli hayli gürültülü ve karmaşık oldu ve oluyor da aynı zamanda. Ama unutmamanız gereken bir durum var, KKTC Demokrasisi tam olarak oturmuş bil ülke değil. Bunu seçim sistemimizden de anlamak son derece kolay. Meclis öyle bir seçim sistemi icat etti ki, YSK bu oyları üç günde sayabildi. Yani saçma sapan ve anlaşılması zor bir seçim oldu aslında seçmen için.

Bazılarına göre anlaşılması gayet kolay olabilir ama hali hazırda % 35 bir kesim oy kullanmayı reddetti. Önemli bir kesim karma kullandı bir o kadar da mühür kullanıldı ama gelin görün ki bu oyları saymak üç gün sürdü.

Ortaya da böyle aritmetiği sıkıntılı bir meclis çıktı. KKTC siyasi tarihinde ilk kez dörtlü bir hükümet kuruluyor. İki partinin ilk hükümet deneyimi olacak. Kolay mı peki? EE Kim kolay olacağını söyledi ki........

© Kıbrıs Postası