We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Başbakan kılıcı çekti... Görevden almalar sürecek

5 2 24
18.02.2019

Geçtiğimiz haftalarda Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami’yi konuk almıştım. Gündem açıktı. KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun El-Sen ile yapmış olduğu toplu iş sözleşmesi. Bakan Nami’ye danışılmadan yapılmış bir işti ve bunu bakana sorduğumda çok açık konuşmasa da canı sıkıntı ve gerekli sitem yapıldı tarzında bir cevabı olmuştu. Rahatsızdı Nami rahatsız olmasına ama canlı yayında pek bir şey söylemek istememiş kol kırılır yen içinde kalır tarzında konuşmuştu. Hatta hatta KIB-TEK Yönetimine övgüler düzmüştü. Çok gitmedi ve KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Hüdaoğlu görevden alındı. Başbakan Tufan Erhürman hem bu konuyla ilgili hem de diğer konularla ilgili oldukça keskin ve net açıklamalar yaptı.

Başbakanın bu açıklamalarını net bir şekilde irdeleyeceğiz ve kulağıma gelen dedikoduları da yazacağız.

Hükümet ile kurumlar arası hâkimiyet sorunu

KIB-TEK’’te yaşanan sorunlar bize Hükümet ile KIB-TEK arasında ciddi sorunlar olduğunu ortaya koydu bir kez daha. Her ne kadar gerek Başbakan gerekse Bakan Nami bunu ifade etmese de Maliye Bakanlığı ile başta KIB-TEK olmak üzere birçok kurumla sıkıntısı var. Maliye bir süreden beridir ödemesi gereken borçlarını kurumlara ödeyemiyor. Bunun tek nedeni de Mali protokole bağlı olarak kaynaklanan para sıkıntısı.

Ama KIB-TEK de başka sorunlar da var tabii. Kim ne derse desin KIB-TEK de UBP hükümetinden sonra gerçekleşen yönetim değişikliği ile birlikte Hüdaoğlu yönetimi sürekli bir borçlanmaya gitti ve 78 milyon olan borç tahminen 300 milyonlara yaklaştı. Tam olarak KIB-TEK’in borcunu bilemiyoruz çünkü hesaplarıyla ilgili KIB-TEK herhangi bir açıklama yapmıyor.

Başbakan KIB-TEK’in şeffaf olmadığından yakındı

Başbakan Erhürman bunu açık dille ifade etmese de yapmış olduğu açıklamalarla KIB-TEK’in hesaplarını tüm basınla ve kamuoyuyla paylaşması gerektiğini ifade etti ve aslında açıklamasının geneline baktığımızda “mademki beni zora soktunuz ben de size golü atarım” mealinde bir........

© Kıbrıs Postası