We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ABD-Türkiye ilişkileri normalleşmeli

2 2 5
02.03.2021

Kıbrıs konusunda tuhaf bir evreye girildi. Hem de gerçekten tuhaf. Akıncı’nın da seçimleri kaybetmesinin ardında Kıbrıs konusunda tam da Türkiye’nin şu an istediği politikayı arıza çıkarmadan gerçekleştirecek bir yapı var orta yerde. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Ersan Saner ve Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu tam olarak gerçekleşmesi mümkün olmayan bir politikayı destekliyorlar. Hemen tepki göstermeyin bu konuyu açacağız.

Sanmayın ki Sn Akıncı’nın Kıbrıs konusundaki politikalarını övecek ve Türkiye’nin politikalarını yerden yere vuracağım. Tam olarak bir durum tespitinde bulunacağız.

Elbette ki Türkiye, Kıbrıs’ın garantör devleti olduğu için Kıbrıs'ın kuzeyindeki politik sesler Türkiye ile örtüşmeli, bunda hiçbir sakınca görmemekle birlikte aksine destekliyorum da ancak bir olmazın peşinde sadece zaman öldürüyoruz.

Bir başka deyişle havadan sudan konuşmak gibi bir şey yaptığımız ya da bir diğer deyişle mevlitlerde birbirini tanımayan insanların yaptığı cinsten bir konuşma şu an yaşadığımız.

RUMLAR ASLA ÇÖZÜM İSTEMEZ

Şimdi çözüm isteyenlerin savıyla başlayalım ilk önce. Çözüm isteyen partiler ya da siyasilerin çözümle ilgili ana teması şudur;

“Rumlar çözüm istemese de biz onları Federasyon temelinde bir çözüme zorlamak durumundayız. Haliyle dünya bizim Federal çözüm isteyişimizi en sonunda görmezden gelemeyecektir."

Tam da budur savundukları ana tema. Referandumlardan sonra tek BM ve Güvenlik Konseyini, Kıbrıslı Türklerin evetinin ödülünü hiçbir şekilde teslim etmek istemedi, hatta görmezden geldi. Siz istediğiniz kadar uğraşın durun ki dünya bizim çözüm için perişan olmamızın ödülünü verecek ya da Rumlar bir şekilde köşeye sıkışacak ve çözüm olacak. Hepimiz bunun mümkün........

© Kıbrıs Postası


Get it on Google Play