We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kendine özgü şairimiz Behçet Necatigil

1 1 1
26.09.2021

Yaşam öyküsü

Türk şiirinde kendine özgü bir yeri olan Behçet Necatigil, 1916’da İstanbul’da doğdu. Babası müderris ve vaiz Hacı Mehmet Necati Gönül, annesi ise Hafız İbrahim Hakkı Efendi’nin kızı Bedriye Hanım’dır. İki yaşındayken annesini kaybeden Necatigil, ilköğrenimini 1923’te Beşiktaş Cevri Usta İlkokulu’nda ve babasının görevi nedeniyle bulundukları Kastamonu’da, Erkek Muallim Tatbikat Mektebi’nde yaptı. Ortaokulu Kastamonu Kabataş Lisesi’nde okudu. 1940’ta İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nin, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden birincilikle mezun oldu. Üniversite öğrencisiyken Berlin Üniversitesi’nde dil kurslarına katılmak için 1937 yılında dört ay Almanya’da bulundu.

1940’da edebiyat öğretmeni olarak Kars Lisesi’ne atandı. Burada bir yıl çalıştıktan sonra Zonguldak Çelikel Lisesi’nde edebiyat öğretmenliği yaptı. Mart 1943’te İstanbul Pertevniyal Lisesi’nde göreve başladı; ancak iki ay sonra askere alındı. Askerliğini levazım subayı olarak İzmir’de yaptı. Askerliğini bitirdikten sonra Kabataş Lisesi ile İstanbul Çapa Eğitim Enstitüsü’nde görev yaptı. 1972’de emekli oldu. Behçet Necatigil, Eski Toprak ile 1956 Yeditepe Şiir Armağanı, Yaz Dönemi ile 1964 TDK Şiir Ödülü; Carl Zuetmayer’den çevirdiği Kurtlar adlı şiirle Türk – Alman Derneği’nin düzenlediği çeviri yarışmasında birincilik ödüllerini kazanmıştır.

Behçet Necatigil, kanser teşhisiyle kaldırıldığı Cerrahpaşa Hastanesi’nde, 13 Aralık 1979’da Hakk’ın rahmetine kavuştu. Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

Sanat anlayışı

İlk şiiri daha lise ikinci sınıf öğrencisiyken 1 Ekim 1935 Varlık Dergisi’nde Behçet Necati imzasıyla yayımlandı. 1936-40 yılları arasında üniversitedeyken yazdığı şiirlerini Varlık, Oluş ve Gençlik Dergilerinde yayımlayan Necatigil, ardından Türk Dili, Yeni Dergi, Yeni Edebiyat, Yelken ve Yeditepe Dergilerinde yayımlanan şiirleriyle dikkat çekti. Necatigil, ilk şiirlerini yayımladığı 1935’ten başlayarak aralıksız süren şiir yaşamı boyunca, sözcükleri seçerek kullandı; az sözcükle çok şey anlatmak ilkesiyle sıkı dokulu bir şiir anlayışını benimsedi. Şiirlerinde, büyük kentlerde yaşamın ağır koşulları altında ezilen, geçim sıkıntısıyla kuşatılmış orta sınıf insanlarını ele aldı. Bu insanları, sıkıntıları, acıları, özlemleriyle hem........

© Kıbrıs Gazetesi


Get it on Google Play