We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

50 bin doz AstraZeneca aşısının iadesi çok üzücüdür

1 1 1
24.09.2021

Geçtiğimiz günlerde, Güney Kıbrıs’ tan ülkemize gönderilen 50 bin doz AstraZeneca aşısının kullanılmadığı ve ekim ayı sonunda süresinin bitiyor olmasından dolayı Güney Kıbrıs’a iade edileceğine dair haberler basınımızda yer aldı ve toplum içinde eleştirilere ve infiale neden oldu.
Türkiye’den ve Güney’den gelen aşılar sayesinde, ülkemizde aşı bolluğu yaşandığını, yetkililerimiz defalarca açıkladı. Bu konuda şanslı ülkelerden biriyiz. Üstelik de, hem Türkiye’ den hem de Güney Kıbrıs kanalıyla Avrupa Birliğinden gelen aşılara herhangi bir ücret ödemememize rağmen. Dünyada ise, birçok ülke fakirlikten dolayı yeterli aşıya ulaşamıyor.
Bir diğer konuda, ülkemizde aşı çeşitliliğinden dolayı aşı seçer duruma da geldik. Aşı markalarına göre halkımız tercih yapmaya başladı. Bu durum da, bize özgü olsa gerek. Burada, esas mesele aşılar hakkında Sağlık Bakanlığının vatandaşlara detaylı ve tatmin edici açıklamalar yapmamasıdır.
Öte yandan, aşı bolluğuna rağmen, henüz daha toplumun yüzde 55’i çift aşı olabildi. Bu konuda, halkı ikna etmede Hükümetin ve Sağlık Bakanlığının başarısız olduğu da aşikardır. Bu çerçevede, bu oranı artırmak için elimizde olan her aşıyı kullanmamız, heba etmememiz gerekmektedir.
AstraZeneca aşısı İngiliz orijinli bir aşıdır ve........

© Kıbrıs Gazetesi


Get it on Google Play