We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tüm dünya’nın sevdiği mantı

4 1 1
20.06.2022

HÜSEYİN DEĞIRMENCİ

Birbirini karşılıklı etkileyen bir grup insanın öğrendiği davranışlar ve sahip olduğu paylaşımlar kültürün yapı taşlarını oluşturmaktadır. Kültürün önemli bir yönünü oluşturan yemek de benzerlikleri ve farklılıklarıyla, toplumların yemek kültürünü oluşturmaktadır.
Sofra ve yemek kültürü bir milletin kimliğidir. Her milletin yemek kültürü birbirinden farklı iken aynı zamanda da ortak kültürün mirası birçok ürün bulunmaktadır. Bunlardan birisi de tüm Dünya’ nın sevdiği mantı. Geçen hafta İzmir’den gelen değerli Üstadım Etibol Mantı Direktörü Serkan Duran ve Yüksekbaş Gıda Direktörü Engin Yüksekbaş ile yaptığımız sohbette Türk Mutfağının bir parçası olan mantının aslında tüm Dünya Mutfağının vazgeçilmezi olduğunu öğrendim. Yaptığımız sohbet içerisinde yeni trend mantı üretiminde daha sağlıklı ve besleyici ürünler kapsamında tamamen soyasız üretilen mantılar ve gıda boyası kullanılmadan doğal sebzeler ile yapılan renkli tortellini ve mantılar benim fazlasıyla ilgimi çekmiş ve heyecanlandırmıştır. Maliyetleri düşürmek adına her geçen gün soyanın et yerine fazlasıyla hayatımıza girdiği bir noktada tamamen soya içermeyen mantı üretimleri ve sağlıklı beslenmeye da katkı sağlayacak hiçbir katkı maddesi içermeyen renkli sebzeli ürünler yediden yetmişe belli ki tüm tüketicilerin takdirini kazanacaktır.
Bu haftaki yazımda sizler için Dünya’ daki mantı kültürünü ve yeni trend mantıları paylaşacağım.

Mantı kültürümüz
Hamur, kıyma ve yoğurdun muhteşem uyumu… Üzerine bir de tereyağlı, biberli sos işte sizlere harika bir yemek.
Zahmetli bir yemektir mantı. Hamur usta eller tarafından incecik açılır. İçerisine harika uyuma sahip mantı malzemesi konur ve yine o usta eller tarafından bohça ya da üçgen şeklinde kapatılır.

Peki, geleneksel lezzetlerimiz arasında yer alan mantının tarihini hiç merak ettiniz mi?
Biraz araştırdığımızda mantı ile ilgili güzel detayları öğrenebilirsiniz. Türkçe’ de bildiğimiz mantı, değişik ülkelerde değişik isimler ve şekiller almış, farklı iç malzeme ve soslar ile servis edilmiş. Türkler için mantı başlı başına bir yemek olup, bazen haşlanıp, bazen kızartılıp, bazense buharda pişirilerek bir sosla servis edilen ve kaşıkla yenilen bir yemektir.”
Türklerin bildiği mantının çeşitleri yine Türklerin yaşamış olduğu Orta Asya ve Kafkasya’da........

© Kıbrıs Gazetesi


Get it on Google Play