We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gıda alışverişinde Koronavirüs’ten korunma yöntemleri

5 0 0
26.09.2021

HÜSEYİN DEĞİRMENCİ

Vücudunda Koronavirüs taşıyan bir kimse hapşırdığında ya da öksürdüğünde, virüs dolu damlacıklar havaya saçılır. Bu damlacıkların solunması veya düştükleri yüzeylerden el yoluyla ağıza, buruna veya göze taşınması hastalık ihtimalini doğurur.
Tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden ve ‘gizemli virüs' olarak adlandırılan Koronavirüs’ünün farklı yüzeylerde günlerce kalabildiği biliniyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO); Koronavirüs’ün plastik ve paslanmaz çelikte 72 saat, bakırda 4 saat, kartonda ise 24 saat yaşayabildiğini belirtiyor. Koronavirüsü tehlikesinin uzun bir süre devam edebilme ihtimalini göze alarak günlük hayatımızda alışveriş ve beslenme konuları başta olmak üzere birçok şeyi alışkanlık haline getirmemiz gerekiyor. Dolayısıyla gıda alışverişi sırasında ve sonrasında bazı önerilere uyulması hastalık bulaşmasını en aza indirecektir.

Market ve bakkallarda nasıl güvenli alışveriş yapabiliriz?
Marketlerden güvenli alışverişi anlatırken bu konuyu 3 bölümde incelememiz gerekmektedir. Markete gitmeden önce ne tür hazırlıklar yapmalıyız? Markette alışveriş yaparken neler yapmalı ve nelere dikkat etmeliyiz? Eve geldiğimiz zaman evde dikkat edeceğimiz kural ve noktalar nelerdir?

Markete gitmeden önce neler yapmalıyız?
1-Marketlere giderken kalabalığın en az olacağı saatlerde gitmeye çalışınız.
2-Gerekmedikçe markete gitmekten........

© Kıbrıs Gazetesi


Get it on Google Play