We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

BBC’nin haberine yalnızca kızmayalım, çıkaracağımız dersler de var

4 1 1
18.02.2019

Bazı sektörlerle ilgili yaptığımız haberler, o sektörün temsilcileri tarafından tepki çeker. Kimisi yapılan genellemelerin içinde yer almak istemez, yapılan haberlerin tüm sektörü etkileyeceğini, bundan kendilerinin de zarar göreceğini düşünürler. Haksız değildirler, kimse kendisinin yapmadığı bir hatadan dolayı etkilenmek, damga yemek istemez. Anlayabiliyorum onları, ancak bir sorun varsa ve gizleniyorsa da zararını görecek olan aynı sektördür. Bugün saklayacakları sorunlar, acı gerçekler, yarın çürümeye neden olur ve hep beraber altında kalırlar.

Sorunları saklamak, o sektörü korumak değil, tam tersine uçuruma yuvarlamaktır. Hasıraltı edilen hiçbir sorun ortadan kalkmaz, tam tersine birikerek, baş edilmez hale gelir. Bazen bazı sektörlerin sorunları, bazen devlette yer alan sıkıntılar, bazı büyük yolsuzluklar, ihmaller, istismarlar, beceriksizlikler saklanmak istenir. Yazmanızı istemezler, “ülkemizi dünyaya rezil ediyorsunuz” derler.

Zaman zaman gündeme getirdiğimiz polisiye olaylardan falan da rahatsız olanlar vardır. Bunları okuyacak yabancıların ülkemize gelmeyeceğini, turizmi etkileyeceğini söylerler. Bazı haberler yazılmasın diye tehdit edenler olur, gazete patronlarını arayıp, haberleri engellemeye çalışırlar. Kimisi “reklamı keserim” tehdidinde bulunur, kimisi çok daha değişik tehditlerle ortaya çıkar. “Rezil oluyoruz yazmayın” derken, aslında rezilliklerini gizlemek istiyorlardır.

Gazeteciler, mesleğe başladığı günden itibaren hep “haber yazılmasın”, “haber........

© Kıbrıs Gazetesi