We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Fransa, ABD ve Avustralya’ya; Anastas da Başpiskoposa rest çekti

1 1 1
24.09.2021

Bu aralar diplomaside rest çeken çekene. Fransa, Avustralya’nın isteği üzerine bu ülkeye denizaltı yapımı için kolları tam sıvamışken, Avustralya kararından vazgeçti ve siparişi ABD’ye verdi. Konu Fransa’da gündem olurken, Paris hükümeti, büyük tepki gösterdi ve Washington ile Canberra Büyükelçilerini geri çağırdı. Fransa Dışişleri Bakanı, bu konuda İngiltere’nin de rolü olduğunu, İngiltere’ye öfkeli olduklarını, ancak Londra’daki Fransız Büyükelçisini merkeze çağırma gibi bir niyetleri olmadığını söyledi.

Yunanistan’a savaş uçakları ve füzeler satarak, büyük gelir elde eden Fransa, Avustralya’dan da sağlayacaktı, ancak Avustralya’nın son anda Fransa’dan vazgeçmesi ve ihaleyi ABD’ye vermesi, hem Avustralya ile Fransa, hem de ABD ile Fransa arasında gerginliğe yol açtı, ilişkileri olumsuz yönde etkiledi. Aslında bu konuda Fransa haksız değildir. Oyun bozanlığı yapan Avustralya, ABD ve İngiltere’dir. Çünkü ‘mamma’ çok büyüktü.

Fransa’yı anlarız da, New York’taki Türk Evi’nin açılış törenine katılan Amerika Başpiskoposu Elpidoforos’un katılmasını protesto edenleri anlayabilmek kolay değildir. Törene BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de katılmıştı, ancak ona dişleri fazla kesmedi. Amerika Başpiskoposunun, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın yanında katılmasına ABD’li Rum, Yunan ve Ermeniler arasında büyük tepki yarattı. O kadar ki, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis (Anastas), Amerika Başpiskoposu ile görüşmesini iptal etti, programının yoğun olması gerekçe gösterildi. Rum Radyo ve Televizyonu ise, Anastasiadis’in görüşmeme kararının, Türk Evi’nin açılışında Başpiskoposun, Erdoğan ve Tatar’la birlikte poz vermesi üzerine alındığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, gösterilen tepkiyi ve çirkin saldırıları üzüntü ile karşıladığını belirtti.........

© Kıbrıs Gazetesi


Get it on Google Play