We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dünyanın gözü New York’ta ve de Türk Evi’nde…

1 1 1
22.09.2021

Birleşmiş Milletler (BM) 76’ncı Genel Kurul toplantıları nedeniyle dünya liderleri New York’a akın etmiş bulunuyor. BM kürsüsünden konuşacak olanlar da var, yoğun temaslarda bulunacak olanlar da! Bu yıl BM’nin gündeminde en baştaki konu, dünyayı iki yıldan beri tehdit eden, daha doğrusu teslim alan Koronavirüs (Covid-19) olayı bulunuyor. Salgın sürecinde dünya üzerinde neler yaşandığını ve halen yaşanmakta olduğunu az-çok biliyoruz. Daha önceleri de birçok kez vurguladığımız gibi, ABD, Avrupa ve Asya kıtalarında nice gelişmiş ülkeler bile sağlık konusunda sınıfta kalmış, sağlık sistemlerinin çöküntüye uğradığını açıklamışlardı. ABD bir yana, özellikle Avrupa’nın teknoloji devi sayılan bazı ülkeler bocalamış, elleri ayakları adeta birbirine dolanmıştı…

Afrika’yı saymıyoruz, çünkü onun kaderi belli! Kara kıtada nice ülkeler aşıya yeni ulaşabildi, ya da beklemede. Kuraklıktan, açlıktan kırılan birçok Afrika ülkesinin durumu, BM Genel Sekreterliği ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından da sık sık dile getirilmektedir.

İşte bunlar konuşuluyor şimdi New York’ta. Bundan böyle neler yapılması gerektiği üzerinde duruluyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York’ta Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) tarafından düzenlenen ‘Daha Adil bir Dünya’ adlı konferansta yaptığı konuşmada, Koronavirüs (Covid-19) salgınının küresel sistemdeki çarpıklıkları, adaletsizlikleri, eşitsizlikleri açık ve net bir şekilde ortaya koyduğuna vurgu yaptı. Erdoğan, “Ancak asıl mesele salgının daha da derinleştirdiği diğer sorunlarla mücadele etmektir” dedi.

İnsanlık olarak Covid-19 virüsünün yanı sıra, ondan daha ölümcül ve sinsi bir başka virüs olarak tanımladığı ‘İslam düşmanlığı’ ile mücadele ettiğini belirten Erdoğan, “Senelerce demokrasinin ve özgürlüklerin beşiği olarak örnek gösterilen ülkelerde bu virüs çok hızlı bir şekilde yayılıyor. İslam düşmanlığı ve yabancı karşıtlığı bugün artık siyaseti esir aldı. Müslümanların günlük hayatını zorlaştıran, devlet politikalarına yön veren, sosyal barışı tehdit eden yıkıcı bir akıma dönüşmüştür” şeklinde konuştu. Türkiye Cumhurbaşkanı, ülkesinin uluslararası platformlarda İslam düşmanlığı ve hoşgörüsüzlükle mücadelede öncü rol üstlendiğini söyledi.

Bu arada New York’ta törenle hizmete açılan yeni Türk Evi binası BM binasının........

© Kıbrıs Gazetesi


Get it on Google Play