We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

KarDes ile İstanbul'u keşfetmeye hazır mısınız?

11 2 0
20.01.2020

Hz. İsa takipçilerine bir gün gelecek taşların konuşacağı müjdesini verdiğinde muhtemelen takipçileri tarafından bu başka bir mucize olarak telakki edilmiştir. Uzunca bir süredir Hz. İsa’nın bu “kehaneti” modern insanın aklına arkeoloji bulgularını getiriyor. Taşlar konuşuyor, geçmişe dair bilgi veriyor; hatta Jeoloji ile birlikte düşünürseniz taşlar gelecek hakkında da size bir şeyler fısıldayabilir.

Azıcık teknoloji ile haşır neşir olduğumdan mütevellit taşların konuşması benim aklıma nicedir başka ihtimalleri de getiriyordu. Nitekim bir keresinde QR kodlu mezar taşlarına dair gördüğüm ilanlar "benim de aklıma gelmişti" sözünü söyletmişti. Mezar taşlarının üzerinde bulunan bir QR Kodların merhum yahut merhumenin hayatına dair bir özet bir hikâyeyi, fotoğrafları çıkarttığı projeyi muhtemelen siz de duymuşsunuzdur.

Tevafuk oldu, İstanbul'a yapacağım ksıa bir seyahat öncesi Hant Dink Vakfı e-posta listesinden aldığım bir mailde, KarDes Çokkültürlü Hafıza Turları Rehberi mobil uygulamasından haberdar oldum. Taşları konuşturan, hem de yitip gitmiş, belki toz toprak olmuş taşları konuşturan başka bir teknolojik mucize!

Hem Google'ın Play Store; hem de Apple'ın App Store uygulama depolarından indirilebilen mobil uygulama İstanbul'daki 900 hafıza mekanına dair sizi geçmişe götürüyor. Mekanların -bir kısmı bugün mevcut olmasa da-........

© Karar